BRATISLAVA. Ani podnikateľ Andrej Babiš, ani svedkovia, ktorých navrhol na podporu svojich tvrdení, vo štvrtok neprišli na súdne pojednávanie s Ústavom pamäti národa.
Babiš sa s ním súdi, pretože chce dokázať, že bol v registračných protokoloch komunistickej ŠtB vedený ako agent neoprávnene.
Právni zástupcovia Babišovu neprítomnosť ospravedlnili tým, že má pracovné úlohy.
V Česku budú o dva týždne parlamentné voľby a Babišova strana ANO 2011 sa drží v prieskumoch verejnej mienky stabilne už nad desiatimi percentami, niektoré ju dokonca dávajú na tretie miesto.
Aj vo štvrtok v čase konania súdu sa Babiš venoval predvolebnej kampani – v centre Prahy rozdával šišky.
Na súd neprišiel ani Ondrej Krajňák z Ústavu pamäti národa. V Ružomberku odovzdával dekréty veteránom protikomunistického odboja. Pre neprítomnosť svedkov odročila sudkyňa pojednávanie na január.
Nové skutočnosti?Čo hovorí spis
ako vedomého spolupracovníka agenta ho evidovala ŠtB od roku 1982, spoluprácu podľa nej skončili v roku 1985,
podľa spisu sa Babiš zaviazal na spoluprácu vo vinárni U obuvníka nadporučíkovi Júliusovi Šumanovi,
v spise chýbajú Návrh na získanie k spoluprácii, Záväzok k spolupráci, vlastnoručné správy alebo Vyhodnotenie spolupráce
píše sa v ňom, že ich skartoval 4. 12. 1989 kapitán Hegeduš.
Ústav pamäti národa predložil včera súdu novú listinu, ktorá je podľa právnika ústavu v celej kauze podstatným dôkazom.
„Dokumenty, ktoré sme súdu predložili, potvrdzujú, že pán Babiš je oprávnene evidovaný ako agent ŠTB s krycím menom Bureš,“ tvrdí šéf ústavu Ondrej Krajňák.
Odmietol však spresniť, aký je obsah dokumentu a či pochádza z iného spisu. „Bližšie sa ku kauze nebudeme vyjadrovať, pretože prebieha súdne konanie,“ tvrdí Krajňák.
rebiehajúci súd aj predložené dôkazy odmietli komentovať aj Babišovi advokáti.
Ústav ako dôkazy doteraz ponúkol výpoveď pracovníka archívu, ale aj Babišov osobný spis, ktorý sa skladá z osobného zväzku s názvom Bureš, zväzku prepožičaného bytu a zväzku operácie Oko.
Svedkovia neprišli„Spoluprácu som nikdy nepodpisoval,“ povedal na prvom pojednávaní Babiš. Od ÚPN žiada ospravedlnenie, že nebol agentom. Informácia v médiách v roku 2011 mu podľa jeho slov poškodila meno.
„Na weboch ma potom ľudia označujú za slovenského eštebáka,“ vysvetlil. Zväzok ŠtB označil za fiktívny a účelový.
V čase podpisu údajnej spolupráce bol vraj na dlhodobej služobnej ceste v Nemecku.
Podporiť ho mali aj výpovede troch svedkov, bývalých kolegov zo spoločnosti Petrimex. Vo štvrtok na súd neprišiel ani jeden z nich, písomne sa neospravedlnili.
„Predvolanie dvom z nich bolo doručené 30. augusta, tretiemu 25. septembra,“ upozornila sudkyňa. Dvaja sú podľa advokátov v zahraničí, tretia má vážne zdravotné problémy.
Babišovi právni zástupcovia navrhli novú svedkyňu, Babiša má podporiť aj písmoznalec.
Babišovi v podnikaní sporná minulosť neuškodila, v politike by to nemuselo platiť, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Záujem o fosfátyBabiš hovorí, že hoci s ŠtB nespolupracoval, oslovila ho v rokoch 1980 až 1982. Témou ich rozhovoru bola podľa neho iba kvalita fosfátov, ktorým sa v tom čase venoval v Petrimex.
„Československo vtedy vyvážalo do Sýrie tanky a iné zbrane a oni nemali čím platiť a chceli platiť nekvalitnými fosfátmi. Upozornil som, že fosfáty sú nevhodné, nebezpečné a ekologicky nevyhovujúce,“ tvrdil v júni na súde. Pre ŠtB písal analýzu kvality.
V Babišovom spise chýbajú niektoré podstatné časti, lebo boli skartované. „Kandidát bol vyťažený aj k ohlasom na úmrtie Brežneva,“ píše sa v jeho spise. Keďže záznam je zničený, nie je možné zistiť, o čom presne referoval.
V Česku platí lustračný zákon, ktorý zakazuje ľuďom vedeným v protokoloch ŠtB ako vedomí spolupracovníci prístup k niektorým funkciám v štátnej správe.

Beata
Balogová
