Hygienické minimum je pritom Svetovou zdravotníckou organizáciou stanovené na hranici 70 litrov. Uviedol to Dušan Čerešňák, riaditeľ odboru vodovodov a kanalizácií Ministerstva pôdohospodárstva na utorňajšej tlačovej besede pri príležitosti konania národného fóra svetového dňa potravín na tému Voda - zdroj potravinovej bezpečnosti.
Pokles spotreby vody na Slovensku je podľa predstaviteľov Výskumného ústavu vodného hospodárstva spôsobený najmä rastom ceny vodného a stočného. Oproti roku 1990 vzrástla totiž takmer dvadsaťnásobne. Priemerná spotreba vody v krajinách Európskej únie sa pritom pohybuje od 120 do 125 litrov na osobu a deň v domácnostiach.
Európska únia nepredpisuje percento obyvateľov, ktoré musí byť zásobované vodou prostredníctvom siete verejných vodovodov, stanovuje len podmienky na kvalitu vody. V tomto smere je Slovensko v dobrej pozícii, pretože normy sú mnohokrát prísnejšie ako v únii. Výskumný ústav vodného hospodárstva vykonal vlani takmer 390 tis. analýz distribuovanej vody, pričom predpísaným limitom voda nevyhovovala len v jednom až dvoch percentách. Skvalitneniu vody distribuovanej verejnými vodovodmi napomohol aj pokles spotreby, keď sa mohli opustiť menej kvalitné zdroje.
Na Slovensku je prostredníctvom siete verejných vodovodov zásobovaných 83 % obyvateľov. Najhoršia situácia v zásobovaní je v regiónoch východného Slovenska, kde je menší počet zdrojov a sú aj menej kvalitné. Slovensko má z hľadiska vodných zdrojov výhodnú polohu, preto má dostatok zásob vody. Výrazne však oproti vyspelým krajinám zaostávame v efektivite nakladania s vodou, najmä čo sa týka recyklácie vôd v priemysle.
hd;pb