WASHINGTON, BRATISLAVA. „Ktokoľvek, kto ostane vonku nejaký čas, má vážne ohrozené zdravie alebo život,“ varovali meteorológovia v americkom Minneapolise.
„Severný pól sa vďaka globálnemu otepľovaniu posúva na juh,“ okomentoval situáciu pre spravodajský portál Daily Beast meteorológ Eric Holthaus.
Nad dve tretiny Spojených štátov a časť Kanady sa totiž v posledných dňoch presunul prúd mrazivého vzduchu známy ako arktický polárny vír.
Do pondelka v dôsledku chladu zomrelo podľa BBC šestnásť ľudí. Pre silný vietor klesajú pocitové teploty až k mínus 50 stupňom, takže počet obetí sa môže ešte zvýšiť.
V mnohých častiach USA nebolo takto zima celé desaťročia.
Masa vzduchu
„Je to obrovská masa chladného vzduchu, ktorá sa vytvára v polárnych oblastiach. Väčšinou ostane v Kanade, ale teraz sa vydala po celom východe Spojených štátov,“ cituje al-Džazíra meteorológa Phillipa Schumachera z Južnej Dakoty.
„Videl som ľudí s omrzlinami, ktoré sa vytvorili aj cez oblečenie. Zakryť sa nestačí, treba sa chrániť aj pred vetrom,“ cituje Guardian lekára Douglas Brenneta z Minneapolisu.
Predpovede extrémneho chladu sa týkajú aj Minneapolisu, kde mráz atakuje najnižšie teploty namerané od roku 1871.
Arktický polárny vír nad USA a Kanadou v pondelok večer
Teplejšia Aljaška
No nejde len o sever krajiny, pre extrémny chlad zavreli školy v Atlante či vo Washingtone, pred chladom varovali aj vo floridskom Everglades, známom národnom parku s aligátormi a pytónmi.
Počasie komplikuje dopravu, na severovýchode Kanady dočasne vypadla elektrina pre vyše 90-tisíc domácností. Na Aljaške je dokonca v týchto dňoch teplejšie než v Atlante.
Cez víkend zrušili pre počasie 3700 letov, Brit Spencer Bailey čakal na letisku v Newarku 19 hodín.
„Žiadny hotel, žiadne jedlo, žiadna voda. Deti plakali a spali na chladných podlahách, nedostali ani prikrývky, vonku bola hrozná zima. Je to hanba,“ povedal pre BBC.