
Pôvodná pohľadnica „perfektných Európanov“. Pribudne na nej i Slovák.
BRATISLAVA – „Nepohostinný ako Slovák,“ tak by mal vyzerať „perfektný“ Európan, zhodla sa komisia, ktorá vyhodnocovala súťaž vypísanú Jánom Figeľom, hlavným vyjednávačom vstupu do Európskej únie. Cieľom bolo nájsť čo najvýstižnejšiu karikatúru Slováka.
Na pohľadnici britského maliara Johna Wilsona sa dajú nájsť ironické prirovnania pre rôzne európske národy – triezvy ako Ír, tichý ako Talian, štedrý ako Holanďan, či vtipný ako Nemec. O týchto národoch je pritom podľa autora známy pravý opak.
Slovenská časť s iróniou nemá nič spoločné. Vybrané dielko má znázorňovať, že „tento národ je pohostinný a víta každého s plným stolom“, povedal Figeľ. Na obrázku Márie Gašparovej z Púchova je muž za stolom preplneným dobrotami.
Súhlasil i veľvyslanec delegácie Európskej únie a člen komisie Eric van der Linden. „Môžem iba potvrdiť, že táto krajina je veľmi pohostinná,“ vyhlásil. Lindenovi sa páčila aj charakteristika – známy ako Slovák. Podobnú charakteristiku si však už vyslúžili Luxemburčania. „Môj hlas získal aj obrázok, ktorý hovorí o závistlivosti, pretože jej je na Slovensku dosť,“ hovorí Figeľ.
S nápadom pozrieť sa na Slovákov sebakritickým okom bol veľmi spokojný aj minister zahraničia Eduard Kukan. „Táto láskavá, ironická forma bola veľmi dobrou propagáciou Európskej únie. Je veľmi dobre, že aj zo seba si vieme spraviť srandu,“ spokojne hovoril Kukan.
Po celej Európe rozposlali 50-tisíc letákov, na ktoré mali ľudia nakresliť svoje predstavy o Slovákoch. Vrátilo sa ich viac ako 800, z toho niekoľko desiatok zo zahraničia.
Francúz Clarence Michel nakreslil Slováka ako postavičku s visiacim zámkom namiesto hlavy. Obrázok nazval „s otvorenou mysľou“. Umiestnil sa v prvej desiatke. Na politikoch bolo vidieť, že udalosť berú ako príjemné spestrenie práce. Najmä Figeľ mal zjavne dobrú náladu a snažil sa ju preniesť aj na ostatných.
Víťazka súťaže pôjde s Figeľom do Bruselu, kde sa bližšie zoznámi so štruktúrami Európskej únie.
Autor: rp