PARÍŽ, BRATISLAVA. Dvaja politickí lídri, ktorí sa v posledných týždňoch navzájom obviňovali z vojnových zločinov, sa stretli, aby ukázali, že odmietajú extrémizmus.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás a izraelský premiér Benjamin Netanjahu boli medzi desiatkami svetových lídrov, ktorí prišli na pochod za jednotu, reakciu na minulotýždňové útoky v Paríži.
Na pochod ulicami francúzskej metropoly prišiel vyše jeden alebo až dva milióny ľudí.
„Paríž je dnes hlavným mestom sveta,“ vyhlásil podľa BBC francúzsky prezident Francois Hollande. „Celá krajina povstane.“
Desaťtisíce ľudí pochodovali aj ďalšími francúzskymi mestami. Podľa ministerstva vnútra mohlo byť celkovo v uliciach najmenej 3,7 milióna ľudí.
Robert Fico označil atmosféru v Paríži za elektrizujúcu. „Cítiť veľkú súdržnosť, ľudia tlieskali a vzájomne si vyjadrovali podporu. Takýto masový pokojný pochod je najlepšou odpoveďou na udalosti, ktoré sa stali.“
#MarcheRepublicaine : au moins deux millions de personnes défilent en France #JeSuisCharlie #NousSommesCharlie pic.twitter.com/RSGuDKMFqq
— Idé (@agenceIDE) 11. Leden 2015 Na politiku nebol čas Útoky v Paríži
V stredu 7. januára zabili bratia Kouachiovci, ktorí sa hlásili k al-Káide, v redakcii satirického magazínu Charlie Hebdo 12 ľudí. Ušli. Vo štvrtok Amedy Coulibaly zabil policajtku. V piatok zobrali Kouachiovci aj Coulibaly rukojemníkov. V oboch prípadoch zasiahli špeciálne jednotky, útočníkov zabili. Zomreli ďalší štyria civilisti.
V Paríži sa stretli európski lídri vrátane ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova.
Na politické problémy posledných dní sa však zabudlo. Namiesto politických hesiel zneli slogany vyjadrujúce solidaritu s obeťami.
Ľudia boli, Charlie na počesť napadnutého satirického magazínu, Ahmed, na počesť moslimského policajta, ktorý zomrel, keď zasahoval proti teroristom, alebo jednoducho židia, na počesť štyroch obetí piatkovej drámy v obchode s košér potravinami.
Do Paríža na pochod vycestoval aj slovenský bloger a aktivista Branislav Ondrášik.
„Na Námestí republiky som zažil skutočnú multikultúrnu jednotu Francúzska. Bieli, čierni, židia či moslimovia spievali Marseillaisu a bolo tam toľko rôznych zástav, že chvíľami to pripomínalo zasadnutie OSN. Bol to silný zážitok,“ uviedol pre SME.
Na bezpečnosť pochodu dozeralo 2-tisíc policajtov a 1350 vojakov, medzi nimi aj elitní ostreľovači na strechách, polícia preventívne vypla mobilnú sieť.
Vo Francúzsku je stále najvyšší stupeň teroristickej hrozby, manželka jedného z útočníkov ušla.
Touching, emotional moment between #CharlieHebdo cartoonist Luz & columnist Patrick Pelloux at #Paris rally pic.twitter.com/6ecrD2R7hM photo @AP
— Christopher Miller (@ChristopherJM) 11. Leden 2015 #UnityMarch - Historic Paris march of defiance draws massive crowd By Kenzo Tribouillard pic.twitter.com/jfQChHjO2S
— AFP Photo Department (@AFPphoto) January 11, 2015 Prihlásil sa k Islamskému štátu Útla 26-ročná Hayrat Boumeddienová, ktorá vie zaobchádzať s kušou (ako ukazujú jej zverejnené fotografie na internete) a zrejme je vyzbrojená, je teraz najhľadanejšou osobou vo Francúzsku.
Manželka Amedyho Coulibalyho, ktorého zabili po piatkovej rukojemníckej dráme, však už podľa polície nie je vo Francúzsku a nebola tam ani počas útokov. Ešte pred nimi odišla do Turecka, odkiaľ sa zrejme dostala do Sýrie.
Krátko pred pochodom sa na internete objavilo video, na ktorom sa Coulibaly hlási k Islamskému štátu a hovorí, že s bratmi Kouachiovcam si rozdelili útoky, aby mali väčší dosah.
Aj keď minulý týždeň zrejme Boumeddienová nezabíjala, stále je poslednou žijúcou známou členkou skupiny.
„Považujeme ju za manželku nebezpečného teroristu, ktorú musíme vypočuť. Ak sa neprihlási, nájdeme ju,“ povedal AP policajný hovorca Christophe Crepin.
Útočili aj u susedov Útoky na médiá cez víkend pokračovali, aj keď útočníci už boli iní.
Do budovy nemeckého Hambruger Morgenpostu, bulvárneho regionálneho denníka, ktorý takisto zverejnil kontroverzné karikatúry proroka Mohameda z Charlie Hebdo, hádzali v noci na nedeľu kamene a potom horiace predmety.
Pri útoku nikoho nezranili, nemecká polícia už zatkla dvoch podozrivých.
Po telefonickej hrozbe zasa v nedeľu evakuovali redakciu belgického denníka Le Soir v centre Bruselu.
Anonymný volajúci sa vyhrážal vedeniu denníka, po čom sa rozhodli evakuovať budovu. „Povedal, že bomba vybuchne priamo v našej redakcii,“ napísala na Twitteri redaktorka Le Soir Martine Dubissonová.