BRATISLAVA – Bývalý generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu a exporadca premiéra Dzurindu Pavol Kinčeš nie je od 1. augusta zamestnancom plynární. Škandál s neoprávneným prevodom bytu plynární v hodnote vyše 4,8 milióna, ho najskôr p
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pavol Kinčeš sa ako generálny riaditeľ SPP pred necelými troma rokmi nasťahoval do bytu v lukratívnej časti Starého Mesta. Vybudovali ho plynárne za 4,8 milióna korún v prenajatom podkroví. Podkrovie si však od Starého Mesta dal Kinčeš prepísať na seba a nie na plynárne a zaplatil zaň niečo vyše stotisíc korún. Až keď sa o kauzu začali zaujímať médiá, Kinčeš vyhlásil, že peniaze, ktoré plynárne dali na výstavbu bytu, splatí. Keď aféra vrcholila, byt chcel vrátiť. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Bývalý generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu a exporadca premiéra Dzurindu Pavol Kinčeš nie je od 1. augusta zamestnancom plynární. Škandál s neoprávneným prevodom bytu plynární v hodnote vyše 4,8 milióna, ho najskôr pripravil o funkciu šéfa plynární. Pred dvoma mesiacmi sa po transformácii zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť nenašlo pre neho žiadne miesto vo vrcholovom manažmente a nakoniec odišiel úplne.
Pavol Kinčeš mal podpísanú s ministerstvom hospodárstva manažérsku zmluvu, podľa ktorej má po odchode z funkcie nárok na dvanásť mesačných platov v prípade, že ostane zamestnancom plynární. V prípade odchodu z SPP dostane odstupné vo výške dvanásťmesačnej mzdy naraz. Pred časom plynárne zverejnili, že Pavol Kinčeš mal mesačnú mzdu 120-tisíc korún plus vysoké odmeny, čo mu ročne vynieslo tri milióny korún. Odstupné dostane pravdepodobne zo základnej mzdy, čiže necelých jeden a pol milióna. Na ministerstve hospodárstva ani v plynárňach zatiaľ nemôžu konkretizovať, či skutočne dostane takúto sumu, pretože ide o charakter osobných údajov, ktoré sa môžu zverejniť len so súhlasom dotknutej osoby.
Podľa agentúry SITA prišla o prácu v SPP spolu s Kinčešom aj riaditeľka pre riadenie ľudských zdrojov a služby Zlatica Szalayová.
Okrem Kinčeša získal byt podobným spôsobom, ktorý Najvyšší kontrolný úrad označil za nezákonný, aj bývalý riaditeľ kancelárie šéfa SPP Pavol Hríň. Ten je v súčasnosti na dovolenke a plynári nezverejnili, aký bude jeho osud. Vedenie SPP sa bude snažiť čo najskôr získať byty do vlastníctva podniku.