
FOTO - REUTERS
Elektrická pištoľ sa výborne hodí vtedy, keď si policajti musia poradiť s násilnejšou povahou. „Sú veľmi užitočné, keď nie je potrebné strieľať ostrými, ale pritom ide do tuhého. Napríklad v situácii, keď sa niekto ozbrojí rozbitou fľašou,“ hovorí Mike McBride, zástupca britskej polície zodpovedný za výzbroj.
Ako zbraň funguje? Vystreľujú z nej sondy, v ktorých je 50-tisíc voltov. Uvoľňujú sa vďaka stlačenému vzduchu. Po zásahu zostáva človek úplne paralyzovaný a nemôže ovládať svoje svalstvo. Dostreliť by mali na vzdialenosť 4,5 metra. Problémom pre sondy bolo donedávna preniknúť cez hrubšie alebo viacvrstvové oblečenie. Najnovší typ sa však už dokáže „prehrýzť“ takmer cez všetko.
Takéto zbrane sa už používajú v Spojených štátoch a policajti si ich tam veľmi pochvaľujú. Ich výhodou je aj to, že sú veľmi transparentné. V zbrani je zabudovaný mikročip, z ktorého sa dajú do počítača jednoducho preniesť informácie o tom, kedy bola zbraň použitá a ako dlho bola použitá. „Zlepšuje to zodpovednosť polície voči verejnosti,“ myslí si McBride.
Výskumy zatiaľ ukazujú, že zdravotné riziká po zásahu elektrickým prúdom sú len veľmi malé. Počas používania v Spojených štátoch nikto po zásahu nezomrel. Výskum v Kalifornii ukázal, že po zásahu nie sú poškodené ani nervy, ani srdce. Britský The Guardian ale upozornil na prípad, keď tehotná žena po zásahu potratila.
Výhodou je aj to, že pred používaním stačí len jeden deň výcviku. Cena jednej zbrane je 200 libier.
(zah)