
Romantické zákutia, akým je banícka osada Magurka, ležiaca pod hrebeňom Nízkych Tatier v nadmorskej výške 1088 metrov, špatia čoraz častejšie útoky lupičov. Ľudí, ktorí sa tu snažia rozbehnúť turistický ruch, to znepokojuje. V Magurke sa od 13. storočia do 18. storočia ťažilo zlato, striebro a antimón. V roku 1786 tam otvorili železné bane, no pre slabnúce zásoby rudy ich roku 1923 zavreli. Dnes slúži osada cestovnému ruchu.
FOTO TASR - FRANTIŠEK DEJČÍK
POPRAD - Pracovníci Národného parku Nízke Tatry sú znepokojení množiacimi sa prípadmi prepadov turistov, ktoré sa postupne radikalizujú.
„V Andrejcovej, kde posledne s brokovnicou prepadli turistov, sa to nestalo prvý raz. Ide o štvrtý prípad za tento rok,“ povedal včera vedúci oddelenia starostlivosti o prírodu parku Milan Danko.
Zo začiatku turistom kradli iba spacáky, plecniak alebo peniaze, všetko bez zbrane. Posledný prípad ozbrojeného prepadu v turistickej útulni v Andrejcovej bol zatiaľ najbrutálnejší.
Problémom je, že krádeže a prepady turisti väčšinou nenahlasujú, a teda polícia ani horskí strážcovia o nich nevedia, tvrdí Danko. Ani prepad v Andrejcovej údajne nenahlásili prví okradnutí, ale šéf strážcov NAPANT-u Dan Harťanský.
„Turisti nám poslali túto informáciu iba mailom, ako svoje poznatky, aby sme si na to dali pozor a nejako tomu zabránili,“ upozorňuje Danko a dodáva, že českí, ale aj slovenskí turisti boli veľmi znepokojení a znechutení. Ich reakcie typu - čo sú to za pomery a podobne - sú podľa šéfa strážcov pochopiteľné.
Polícia prepad siedmich turistov v Andrejcovej za mesiac vyriešila a dvoch mladých mužov z Pohorelej, ktorí s puškou v útulni ulúpili takmer šesťtisíc korún a fotoaparát, zadržala. Za trestný čin lúpeže môžu dostať od 5 do 12 rokov. Harťanský sa domnieva, že nebezpečenstvo v tejto oblasti Nízkych Tatier už nehrozí, pretože zadržaná skupina bola pravdepodobne za všetkými prepadmi.
Hovorca popradskej polície Peter Ondruško aj šéf strážcov Dan Harťanský tvrdia, že turisti nemajú veľa možností. „Ja som ozbrojený, ale turisti to majú veľmi ťažké. Predstavte si, že na vás niekto mieri brokovnicou,“ dodáva Dan. Jediná reálna rada je nocovať vo veľkých skupinách alebo sa prenocúvaniu v horách vyhýbať.
Starostovia okolitých obcí sa v súvislosti s takýmito prípadmi obávajú poklesu cestovného ruchu, ktorý roky budujú. Jozef Kovalčík z Vrbova situáciu vidí jednoznačne. „Máme denne 10-tisíc turistov. Takáto reklama bude mať určite negatívny vplyv.“
Drobná kriminalita však ohrozuje turistov aj pri vode. Vrbovu v okrese Kežmarok, ktorý je známy termálnym kúpaliskom a rekreačným areálom, robia najväčšie problémy miestni Rómovia, ktorí vykrádajú autá na parkoviskách. V poslednom období niekoľko Poliakov, ale aj našich turistov odchádzalo domov bez peňazí.
DANIEL VRAŽDA