SME

Diskusia k článku: Načo je nám písané písmo?

Keď Slovák napíše na papier odkaz písaným písmom, aké ho učili v škole, Američan si ho prečíta len s ťažkosťami. V Česku už experimentujú s novým typom písma pre prvákov, u nás o zmene zatiaľ hovorí len zopár rodičov na internetových fórach.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
313 príspevkov

  • ja111

    Rozumna uvaha.

    Kde este vo svete sa pouziva cosi take ako pisane pismo? Existuje sice aj v pocitacovej verzii ako typ pisma "kurziva", ale ani to sa pomaly neda precitat. Aj tak znacna cast ludi aj na slovensku, hlavne ti co maju vzdelanie technickeho smeru pisu tlacenym pismom. Pisane som nevidel v ziadnej knihe, casopise, nikde. Takze vlastne netusim naco je dobre. Ja ho nepouzivam od cias ked som ako 17 rocny mal na gymnaziu deskriptivnu geometriu a strojarinu. A to je uz par desiatok rokov.
    • felissapiens
      Písané si nevidel v žiadnej knihe ani časopise? Ani si nemohol,tam sa totiž používa tlač. Kurzíva sa totiž používa pri ručnom písaní.
      • ja111

        To si mi teda prezradil novinku :)

        Ja pisem tlacenym pismom uz nejakych 25 rokov a pisane mi vobec nechyba ani nemam problem z toho ze ho nikde nepouzivam. Nikde sa vyslovne nepozaduje aby si pisal pisanym pismom, skor naopak obcas sa vyzaduje aby si pisal tlacenym. Tak naco to pisane?
        • m3x
          No- príznačné!!! Vždy je len otázka krátkej chvílw, kedy sa objavi sebastredný génius, ktorý vlastnú, osobnú skúsenosť a pocit nadradí nad akúkoľvek objektivitu, alebo , asppoň snahu o ňu. Má aj príznačný nick. Akurát by mal znieť: JA...................................JA............................... .JA...........tunel....... hocikto iný, so zjavne nesprávnym názorom, ak je odlišný od môjho. Ja dodám :) * Len málokto dokáže písať tlačeným písmom rýchlejšie, ako písaným!!!! Samozrejme, ak mu to psychomotorika dovolí..... Písané písmo je dobré na urýchlenie písania, a keďže je to písmio modifikované, treba sa ho najskôr naučiť. Niekto, či už z lenivosti, hlúposti, alebo z čojaviemčoho menje dehonestujúco znejúceho, sa písať písaným písmom nenaučil. A potom, ak bol nejakými okolnosťami donútený viac písať, si vytvoril systém tlačeného škrabopisu, ktorým nahradil to písané písmo! * Neviem, či by bolo potrebné zrušiť učenie písania písaným písmom, ale istotne nie je školstvo USA ten pravý náš vzor. Predstava, ako niekto, ak si potrebuje urobiť zoznam úloh, a nemá nablízku PC, či notebook, tak potom krvopotne z jazykom vyplazeným, smolí veľké tlačené písmenká..... je skutočne zábavná:) * Dopredu sa osprvedlňujem všetkým, ktorí píšu veľkými tlačenými, alebo malými tlačenými rýchlejšie, ako písanými, a len preto to robia:)
          • Aldie

            no...

            Málokto potrebuje písať naozaj rýchlo a tlačeným písmom sa dá písať obstojne - z vlastnej skúsenosti viem, že človek stíha robiť poznámky (naozajstné poznámky, nie transkripciu hovoreného slova). A keď nestíham, tak jednoducho začnem spíjať písmenká a hneď to ide rýchlejšie, veľmi jednoduché :) Naviac, v texte je reč o kurzíve - krasopise, kde je plno zbytocnych tahov perom - pri velkych pismenach, pri t, k... keď ti ide o rýchlosť skôr či neskôr to písmo "zbastačíš". A ked už ti tak ide o rýchlosť, prečo sa nenaučíš písať tesnopisom? Alebo ešte lepšie písmom, ktoré používajú tlmočníci? Dokázal by si napísať celé vety behom pár sekúnd. Je to z "lenivosti, hlúposti, alebo z čojaviemčoho menje dehonestujúco znejúceho" alebo preto, že to jednoducho nepotrebuješ? (Základné) školstvo v USA by nám naozaj nemuselo byť vzorom, ale faktom je, že deti strávia roky učením sa ťažkého písma, ktoré im priamo nič neprináša. Áno, môže mať nepriame účinky na dieťa ako písali v článku. Ale veď napr. rozvoj jemnej motoriky sa dá dosiahnuť aj inak. Napríklad by ich mohli učiť zašívať ponožky. Čo by som za to ja dal, nemusel by som si kvôli tomu hľadať gazdinú :)
            • m3x
    • blanc1

      podla mna väčším problémom

      a to vcelku úplne zbytočným je používanie mäkkého a tvrdého "i". aký to má význam toto učenie ked skoro celú základnú školu sa žiaci učia aké i kde ide ? aký to má význam okrem toho že na gramatike vidíš určitú inteligenciu človeka ? v princípe absolútne žiadnu. ja by som navrhol používanie ypsilonu iba na zopár prípadov ako je napríklad výr-vír a ostatné nech je mäkké a žiaci sa radšej možu učit cudzí jazyk namiesto chorých pravidiel učenia sa aké i kde ide, pričom to nemá skoro žiadny praktický význam, akurát nejaký hatala a jazykovední senilní starci pri tom onanujú ked vymýšlajú dalšie nezmyselné pravidlá
      • garabik
        "ja by som navrhol používanie ypsilonu iba na zopár prípadov ako je napríklad výr-vír a ostatné nech je mäkké" - to aby sa žiaci museli učiť, kde aké iy ide? Aby sa museli venovať takýmto umelým pravidlám, namiesto toho, aby sa venovali niečomu užitočnejšiemu?
      • Vermessungsingenieur

        S tvojou logikou -

        Načo je nám vlastne Slovenčina? Nikde vo svete ju nevyužijeme a už aj tu potrebujeme niekedy poznať iný jazyk - angličtinu. Učme sa teda všetci angličtinu a nie slovenčinu. A jazykovedný ústav sa môže zrušiť a peniaze môžeme dať na nové učebnice angličtiny.
        • mocila

          Na čo nám je angličtina:

          Vědecký poznatek: ► V Japonsku, kde je spotřeba tuků minimální, je ukazatel srdečných nemocí a záchvatů nižší, než v Anglii a USA. ►Na druhé straně ve Francii, kde je spotřeba tuků velmi vysoká, je ukazatel srdečních nemocí a záchvatů take nižší než v Anglii a USA. ►V Indii, kde sotva pijí červené víno, je ukazatel srdečních nemocí a záchvatů take nižší než v Anglii a USA. ►Ve Španělsku, kde pijí červené víno ve velkém a jedí hodně různých paprikových klobás, je ukazatel srdečních nemocí a záchvatů nizší než v Anglii a USA. ►V Alžírsku, kde se minimálně milují, je ukazatel srdečných nemocí a záchvatů nižší,než v Anglii a USA. ►V Brazílii, kde se hodně, ale hodně milují, je ukazatel srdečních nemocía záchvatů nižší, než v Anglii a USA. Resumé: Jezte, pijte a šukejte, protože se zdá, že to, co zabíjí, je angličtina.
        • pianko
          asi si to myslel ironicky ale to co si napisal by bolo naozaj najlepsie co by sme mohli so slovencinou robit. cudujem sa mladym slovenskym rodicom ktori ziju v zahranici ze este vobec deti ucia po slovensky.
          • estika

            Ja to odovodnujem mojim vnukom

            tym, ze dva jazyky su viac ako jeden a nikdy nevies kedy to budes potrebovat. V Europe je to priam uzasne hovorit viacerymi jazykmi aspon do takej miery, ze sa clovek sam o seba postara ked cestuje, stat sa moze hocico, nemam rada pocit bezmocnosti, je to druh slobody a nezavislosti. Zaroven si myslim, ze ucit sa cudzie jazyky je uzasna vyzva pre mozog a tiez prispieva k porozumeniu medzi narodmi a uci tolerancii. Iste su tam aj ine vyhody pre chapanie a rozvoj myslenia na prvy pohlad nesuviciach ludskych cinnosti. A v neposlednom rade nesmierny zdroj humoru kym clovek jazyk ako tak ovlada.
        • Marquis

          To nikto netvrdi

          Prispevok na ktory reagujes spomina zrusenie nezmyselnych pravidiel ohladom Y/I a nie zrusenia slovenciny. Je velmi lahke prekrutit co niekto povedal a sarkastickou poznamkou sa snazit to prekrutit. Slovencina nech ostane, ale nech nesposobuje pri jej uceni take problemy, ked je to naozaj uplne zbytocne. Pri citani teda ziadny rozdiel pri vyslovnosti medzi Y a I nie je. Stare skostnatele pravidla, bez stipky opodstatnenia v 99%.
          • cu1
            To je sucast specifickosti kazdeho jazyka. Prepis hovoreneho do pisaneho je zlozity aj v inych jazykoch a sposobuje problemy. Aspon clovek trosku premysla co pise. A preto, ze sa to niekto nebol schopny naucit v skole? Jazyk nie je iba o vyslosvnosti - vsak su tam vyznamove rozdiely. Ked citas text, tak ho predsa lahsie pochopis - teda vlastne, ti, ktori sa nenaucili pouzivat i a y, tak tym je to jedno. Ale obavam sa, ze tym je jedno viac veci. A kvoli Americanom by som nase pismo nemenil. Osobne nepoznam pripad, ze by niekto len kvoli tomu, ze vedel nase pisane pismo, v Amerike neprezil.
          • Vermessungsingenieur

            Žiadny rozdiel pri výslovnosti?

            Ale no, veď nebuď smiešny. Veď už len názov mäkké i a tvrdé y hovorí sám za seba. Napr. TY si nejaký divný, no nikto ti nemôže nič vyčítať. A teraz si tú vetu prečítaj tak, že všetko tvrdé, resp. všetko mäkké. Inteligent.
            • blanc1
            • cepren
      • Aldie

        Ja ti to veľmi rád vysvetlím

        Keď sa raz naučíš čítať, tak nečítaš po písmenkách, ale po slovách. Keby dnes zmeníme pravopis, tak by sme uľahcili písanie deťom, ale všetkým, vrátane teba, aj keď si to neuvedomuješ, by sa ťažšie čítalo. A hlavným účelom písma nie je, aby bolo písané, ale aby bolo čítané - zrušením ypsilonov by sme narušili práve túto primárnu funkciu písma.
      • neplatenydiskuter
        s tymto suhlasim, je to dost zbytocna cast syntaxu, prakticky vyznam je minimalny i ked samozrejme i/y moze obcas lepsie upresnit vyznam slov vo vete pri sklonovani/casovani, no za tu namahu to nestoji:). na druhej strane pravdepodobnost, ze to niekto niekedy zrusi je asi miziva. k teme by som povedal asi tolko, ze podla mna pisane pismo, kde sa pismena graficky spajaju do celkov a pisu sa jednym tahom, ma logicku vyhodu - rychlost zapisu. treba vsak povedat, ze ci uz na vysokych skolach, tak dufam aj na strednych a vseobecne vsade kde sa vyzaduje zapisovanie nejakych dlhsich poznamok sa pouziva strojovy zapis - ergo decka by mali skor ucit zaklady strojopisu a pisania na klavesnici desiatimi prstami:)
    • Vermessungsingenieur
      Načo je dobré? Minimálne na to, že písané písmo je vždy rýchlejšie. A ver, že je mnoho situácií a profesií, keď musíš zapísať veľmi veľa vo veľmi krátkom čase a PC nehrozí ;) A len nech sa detičky učia písať. Chceme aby nám vyrastali hybridy, čo nevedia ani navliecť niť na ihlu?
      • Hiro

        Praveze pisane nie je rychlejsie.

        Na konci strednej a vyske som od neho upustil, lebo ak som aj stihal si nieco zapisat, nedalo sa to spatne precitat. Takym "polo" tlacenym sa urcite pise nielen rychlejsie ale hlavne ked sa z toho spatne ucis, nemusis si zhanat ine poznamky ako svoje :)
        • phelix

          uplny

          suhlas - ja pisem rychlejsie tlacenim ako pisanym (nielen v porovnani sam so sebou, ale aj s inymi). akurat mam jednu specialitu - tlacene 'a' je velmi neprakticke a pomaly sa pise - miesto neho pouzivam pisane. od 4taku na gympli + celu vysku som pouzival len tlacene pismo na pisanie poznamok. bolo rychle a hlavne sa dalo precitat bez problemov.

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 79 352
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 410
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 117
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 928
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 236
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 206
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 299