Robert Fico v článku pre SME aj napriek rozhodnutiam Ústavného súdu o diaľniciach a zdravotných poisťovniach trvá na svojom. Štyria právnici vysvetľujú, prečo sa mýli.
Téza, že parlamentná väčšina sa vo výboroch učinila väčšou než je v pléne a že tým zmenila pomery v parlamente, môže platiť v paralelnom vesmíre, kde sa poslanci dajú deliť na zlomky a výbor môže byť medzi koalíciu…
Neviem o žiadnom prieskume verejnej mienky, ktorého výsledky by sa vyhlasovali v Zbierke zákonov, ktorý by tri roky nebolo možné meniť ani len ústavným zákonom, a o ktorom by Ústavný súd vyslovil, že jeho výsledky…
Vlani riaditeľ medzinárodnoprávneho odboru MZV Drahoš Štefánek uviedol, že prezident preniesol na vládu právomoc dojednať prístupovú zmluvu rozhodnutím 250/2001, aby o tri dni neskôr tvrdil, že prezident tak síce…
Učím svojich študentov, že právny štát sa niekedy zmestí do jednoduchého hesla: štátne orgány môžu konať len tak, ako im to dovoľuje ústava a zákon. V dikcii čl. 2 ods. 2 ústavy, štátne orgány môžu konať iba na…
Verejne som sa prihováral za referendum aj v čase prípravy tzv. veľkej novely ústavy, aj v súvislosti so vstupom do NATO. Napriek nesúhlasu s jeho konaním som takisto verejne bránil možnosť jeho usporiadania aj v…
Na otázku, prečo by sa o zmluve zakladajúcej ústavu pre Európu malo konať referendum, existuje jednoduchá odpoveď - preto, že sa konať môže (a možno dokonca musí). Schválenie ústavnej zmluvy vyvolá vo vzťahu k…
Referendum o predčasných voľbách nie je rozumná a užitočná iniciatíva. Ale nazvať ju protisystémovým extrémizmom (ako to 7. 1. v SME urobil Peter Schutz), je v štáte, o ktorom jeho minister vnútra povedal, že mafia…