V oblasti vedy, výskumu a inovácií Slovensko stále zaostáva. V tejto sfére nám pritom Európska únia ponúka významnú pomoc, ktorú by sme nemali prehajdákať.
V EÚ prebieha debata o spoločnej budúcnosti. Diskusie o našom smerovaní do európskeho jadra či periférie sa vedú aj u nás. Čo si však predstaviť pod tým povestným jadrom?
Náročné roky, ktorými si Európska únia v posledných rokoch prešla, podnietili aj diskusie o budúcnosti Európy. Naše spoločenstvo z nich pravdepodobne vzíde iné.
Ani najväčší pesimisti už nepredpokladajú koniec eura. Eurozóna prežíva vzostup, mala by však dobré počasie využiť a urobiť kroky na ďalšie posilnenie.
Štáty Európskej únie patria pri využívaní moderných digitálnych technológií k svetovým lídrom. Zbytočné prekážky však musíme odstrániť. Na rade sú aj roamingové poplatky.
Pred 27 rokmi zaplnili námestia po celom Československu státisíce ľudí túžiacich po živote v slobode a demokracii. Hodnoty, ktoré sme si vtedy ťažko vydobyli späť, sú dnes opäť spochybňované.
Slovensko je od úspechu malých a stredných podnikateľov výrazne závislé, hoci oni sami sa často cítia opomínaní. Aj vďaka EÚ existuje dostatok nástrojov na ich podporu.
Európska únia na poľnohospodárstvo vynakladá takmer 40 percent rozpočtu. Ide o investície, ktoré sa prejavujú aj v tom, aké potraviny jeme a ako vyzerá krajina, v ktorej žijeme.