Podľa projektu z dielne Ministerstva vnútra SR, ktorým sa bude zaoberať vláda na najbližšom rokovaní, sa náklady len v budúcom roku vyšplhajú na takmer 594 miliónov korún. V rozpätí rokov 2005 až 2008 to bude 1,2 miliardy korún.
Pasy by mali byť lepšie chránené pred možnosťou falšovania, či neoprávneného vystavenia. Nový systém vydávania cestovných dokladov by mal zároveň zamedziť korupcii, terorizmu, či inej nelegálnej činnosti.
Pasy v bordovom obale, ktorý nahradí tmavú zelenú, budú mať dobu platnosti desať rokov a občan ich nebude môcť mať niekoľko, ako tomu bolo doteraz.
Projekt, na základe ktorého sa zmení doterajší systém vydávania cestovných dokladov a ich podoba, je navrhnutý v dvoch etapách. Počas prvej sa zriadi Národné personifikačné centrum so 85 zamestnancami, ktoré sa vybaví personifikačnou technológiou, zameranou na laserovom gravírovaní údajov o žiadateľovi. Súčasne sa zmení systém prijímania žiadostí a vydávania vyhotovených pasov a zriadi sa jedna správna jednotka vybavená zariadením na snímanie podoby tváre osôb. Zruší sa zapisovanie občanov mladších ako 15 rokov do cestovného dokladu rodiča. Táto zmena sa navrhuje najmä z dôvodu zvýšenia ochrany detí pred ich neoprávneným prevozom cez štátnu hranicu a obchodovaniu s nimi. Každému občanovi mladšiemu ako 15 rokov bude vydávaný na základe žiadosti rodiča, prípadne zákonného zástupcu vlastný cestovný doklad s platnosťou dva až päť rokov.
V druhej etape projektu, ktorá odštartuje začiatkom roka 2006, sa legislatívne ustanoví povinnosť žiadateľa poskytnúť biometrické údaje. Teraz sa ešte čaká na rozhodnutie medzinárodných inštitúcií, ktoré údaje to budú, či odtlačok prsta alebo snímky tváre a očnej rohovky. Vytvoria sa podmienky pre uľahčenie styku medzi občanom a štátom prostredníctvom elektronického podpisu, a zavedie sa kontrola biometrických údajov na štátnej hranici a vo vnútrozemí.