
Kubánsky prezident Fidel Castro, v tieni svojho telesného strážcu, nepovedal na Európsku úniu jedno dobré slovo. FOTO - REUTERS
HAVANA - Kubánsky prezident Fidel Castro v sobotu nepriamo obvinil Európsku úniu z toho, že sa pridala na stranu Washingtonu v snahe oslabiť diplomatické a politické vzťahy s Kubou. Západ tak dáva Havane najavo nesúhlas so zostrenými represiami voči opozičným politikom.
„Musíme zostať pokojní, pretože gang, mafia sa pridali na stranu yankeeských imperialistov… hanebne prisluhujúcich nacisticko-fašistickej vláde Spojených štátov,“ vyjadroval Castro ostro nespokojnosť v prejave k asi sedemtisícovému davu, zhromaždenému na robotníckom predmestí Havany.
Hoci sa Castro o Európskej únii menovite nezmienil, zjavne narážal na štvrtkové rozhodnutie EÚ uvaliť na Kubu diplomatické sankcie.
Krajiny únie sa vo štvrtok jednomyseľne rozhodli, že v dvojstranných vzťahoch obmedzia počet vládnych návštev na vysokej úrovni, účasť členských štátov na kultúrnych podujatiach na Kube a že budú pozývať kubánskych disidentov na podujatia pri príležitosti štátnych sviatkoch.
EÚ poslala Havane diplomatický demarš, v ktorom vyjadrila hlboké znepokojenie nad „pokračujúcim flagrantným porušovaním ľudských práv“ a základných slobôd. Zopakovala tiež výzvu na okamžité prepustenie politických väzňov.
Toto rozhodnutie padlo potom, čo kubánska vláda nechala popraviť trojicu únoscov, ktorí začiatkom apríla uniesli trajekt s cestujúcimi v snahe dostať sa do USA, a odsúdila 75 disidentov a žurnalistov spolu na 1454 rokov väzenia. Disidenti boli obvinení zo spolupráce s Washingtonom s cieľom podkopať Castrovu vládu.
V podobnom duchu ako Castro sa v piatok vyslovil kubánsky minister zahraničných vecí Felipe Pérez. Ten vyhlásil, že „EÚ nie je schopná formulovať svoju vlastnú politiku voči Kube; je to smutné, ale je to tak - EÚ podľahla americkému tlaku a americkým politickým útokom proti Kube.“
EÚ je pre Kubu najväčším obchodným partnerom a zahraničným investorom.
(čtk, tasr)