Spoločnosť IBM Slovensko, s.r.o. bola založená v decembri 1992 po rozpade ČSFR. Dovtedy mala IBM na Slovensku zastúpenie prostredníctvom pobočiek IBM Česko-slovensko v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Spoločnosť IBM Slovensko je dcérskou spoločnosťou IBM Worldtrade Corporation so sídlom v Armonku, štát New York, USA. Podľa Carmen Čapkovič z IBM Slovakia investovala spoločnosť IBM na Slovensku od roku 2002 vyše 10 miliónov dolárov do zriadenia svojich medzinárodných centier na Slovensku. Tieto medzinárodné centrá podporujú zákazníkov a obchodných partnerov IBM v teritóriu strednej a východnej Európy, Blízkeho Východu a niektoré majú aj celosvetovú pôsobnosť. IBM taktiež investovala do vytvorenia nových pracovných miest, do transferu know-how, ako i do vzdelávania svojich obchodných partnerov, zákazníkov a samozrejme zamestnancov. IBM na Slovensku od svojho vzniku investovala niekoľko tisíc USD do sponzorských projektov predovšetkým v oblasti školstva a v sociálnej oblasti. V Slovenskej republike zaberá podľa C. Čapkovič IBM jedno z popredných miest v oblasti informačných technológií. „Na svete je IBM Worldtrade Corporation najväčšou spoločnosťou v oblasti informačných technológií a ôsmou najväčšou korporáciou na svete. V roku 2002 dosiahla spoločnosť obrat vo výške 81,2 miliárd USD. IBM zamestnáva celosvetovo vyše 315 000 zamestnancov. Spoločnosť už desiaty rok vedie na rebríčku počtu získaných patentov v USA,“ uviedla pre Sme C. Čapkovič.
IBM založila na Slovensku novú organizačnú jednotku. Bratislava je domovom trinástich medzinárodných centier IBM (spoločne nesú názov IBM International Sevices Centre Bratislava). „Synergia s existujúcimi aktivitami IBM v tomto teritóriu bola jedným z hlavných dôvodov, prečo bola práve Bratislava vybraná za sídlo novovznikajúceho centra. Pri výbere lokality bola dôležitá dostupnosť vzdelaných ľudí s dôležitými schopnosťami v oblasti informačných technológií, ako aj jazyková zdatnosť a samozrejme aj výhodná poloha Slovenska v regióne Strednej a Východnej Európy.“ povedala pre SME C Čapkovič. IBM International Services Center poskytuje svoje služby pobočkám spoločnosti IBM Worldtrade Corporation v Európe, Amerike, Ázii a Austrálii a má teda celosvetovú pôsobnosť. Vznikom IBM International Services Centre Bratislava spoločnosť vytvorila na Slovensku desiatky nových pracovných príležitostí.
Microsoft
Microsoft Corporation zo Spojených štátov amerických vstúpila na slovenský trh v roku 1995. Hovorí Jiří Grund, Public Relations Manager pre Slovensko a Českú republiku: „Základnou ambíciou Microsoftu je umožniť prostredníctvom našich softwarových technológií naplno realizovať ľudom a podnikom ich potenciál. To sa darí, nedávno sme spustili portál obcan.sk, ktorý je prvým krokom k e-governmentu na Slovensku, čo občanom prinesie predovšetkým menej návštev na úradoch a omnoho jednoduchšiu komunikáciu s nimi. Ďalším cieľom bolo taktiež pozdvihnúť slovenský IT priemysel, čo sa tiež darí. Existujú štúdie, že každý dolár, ktorý zarobí Microsoft vyprodukuje ďalších 9 dolárov, ktoré zarobia naši partneri a ďalšie IT firmy na danom trhu. To znamená, že Microsoft v tomto sektoru produkuje ďalšie výnosy, pritiahne ďalších dodávateľov, štát získa viacej na daniach, vzrastú pracovné príležitosti, podobne ako pri automobilkách a ich subdodávateľov.“
Microsoft má na slovenskom trhu desktopových operačných systémov podľa IDC okolo 90 % podiel na trhu. Microsoft Corporation má podobný podiel na celom svete - cca 90 % na trhu desktopových operačných systémov. Za rok 2002 mal Microsoft, podľa IDC, 44 % podiel na trhu serverových operačných systémov.
Siemens
Spoločnosť Siemens rozhodne patrí medzi najväčších investorov v Slovenskej republike, ale jej investície do sektora informačných technológií a telekomunikácií sú taktiež nezanedbateľné. V rámci koncernu Siemens do tohto sektora patria predovšetkým spoločnosti Siemens Program and System Engineering s.r.o., Siemens s.r.o. a Siemens Business Services s.r.o. i keď by sa sem dali zaradiť aj ďalšie.
Všetky tri spoločnosti boli založené rakúskymi firmami, ktoré patria do nemeckého koncernu Siemens. Najstaršou je Siemens Program and System Engineering s.r.o., ktorá bola založená v roku 1991. V súčasnosti má v nej Siemens 98% podiel. Siemens s.r.o. bola na Slovensku založená v roku 1993 a Siemens Business Services v roku 2000. V obidvoch spoločnostiach predstavuje podiel Siemensu 100%. Spolu zamestnávajú okolo 944 ľudí. „V oblasti IT je na Slovensku koncern Siemens aktívny v nasledujúcich oblastiach: informačné a komunikačné zariadenia (mobilné telefóny, telefónne ústredne, počítače, servery, bezdrôtové moduly, mobilné organizéry atď.), informačné a komunikačné infraštruktúry (prístupové, širokopásmové, transportné, rádiové siete, riešenia GSM, GPRS a UMTS mobilných sieťových technológií od základných staníc a prepínacích systémov až po inteligentné siete a pod.), IT riešenia a služby (poradenstvo, návrh, implementácia, servis a prevádzka IT riešení, systémová integrácia), vývoj softvéru,“ tvrdia predstavitelia Siemensu.
Podľa Jany Škutkovej, manažérky marketingovej komunikácie spoločnosti Siemens s.r.o., našiel Siemens na Slovensku kvalifikovaných ľudí a dobré podmienky na podnikanie. Podieľali sme sa na mnohých projektoch modernizácie slovenského hospodárstva, z ktorých k najväčším patrili energetické projekty Jaslovské Bohunice a Mochovce, paroplynový cyklus Bratislava, rekonštrukcia verejného osvetlenia v Bratislave, dodávky informačných a komunikačných riešení a služieb, mobilných telefónov, automatizačných systémov pre priemysel, ale aj špičkovej medicínskej techniky. „Na Slovensku nielen predávame svoje produkty a služby, ale aj vyrábame mnohé druhy výrobkov a vyvíjame softvérové riešenia. Patríme nielen k významným zahraničným investorom, ale aj k najväčším zahraničným zamestnávateľom,“ uvádza J. Škutková. Investície v roku 2002 za všetky spoločnosti skupiny Siemens na Slovensku predstavovali 1 698 miliónov korún. Celkovo preinvestovali všetky spoločnosti Siemens na Slovensku 10,625 miliárd korún.
Slovenské telekomunikácie
Slovenské telekomunikácie, a.s., sú lídrom v oblasti poskytovania telekomunikačných služieb v Slovenskej republike. Poskytujú národné i medzinárodné telefónne služby, široké portfólio dátových služieb, zabezpečujú distribúciu a šírenie rozhlasového a televízneho signálu a mnoho ďalších služieb. Akcionármi Slovenských telekomunikácií, a.s., sú Deutsche Telekom AG (51 %), Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (34 %) a Fond národného majetku Slovenskej republiky (15 %).
Eurotel
Podiel v Euroteli získala Deutsche Telekom AG vďaka kúpe Slovenských telekomunikácii, ktoré vlastnia 51-percentným podiel. Zvyšných 49% si rozdelili spoločnosť Atlantic West B.V., spoločný podnik dcérskych spoločností Verizon Communications a AT&T Wireless Services, Inc.
Podľa predstaviteľov Eurotelu, predstavoval ku koncu roka 2002 jeho podiel na slovenskom trhu približne 43%.
Orange
Orange Group vstúpila do bývalého Globtelu v roku 1996 pomocou svojho člena - Wirefree Services Belgium S.A. V súčasnosti má podiel 63,88 %. Na Slovensku pôsobí spoločnosť od 15. januára 1997, kedy ako prvý mobilný operátor na Slovensku začala prevádzkovať digitálnu mobilnú sieť štandardu GSM na frekvencii 900 MHz. 15. novembra 1999 spustila aj komerčnú prevádzku mobilnej siete na frekvenčnom pásme 1800 MHz. Od 27. marca 2002 poskytuje svoje služby pod značkou Orange a jej obchodné meno je od tohto dátumu Orange Slovensko, a.s.
Podľa Petra Tótha z Orange bolo ambíciou investora vybudovať silnú a stabilnú telekomunikačnú spoločnosť na novom trhu s obrovským potenciálom rastu..
„V súčasnosti je nielen najväčším poskytovateľom mobilných telekomunikačných služieb, ale aj najväčším telekomunikačným operátorom v počte zákazníkov na Slovensku. Z celkových tržieb mobilných operátorov zo služieb mobilnej komunikácie na Slovensku má Orange Slovensko podiel 62,2 %,“ uviedol P. Tóth.