BRATISLAVA – Obdobie, za aké bude Slovensko svojim obyvateľom poskytovať rovnakú životnú úroveň, akú majú ľudia v Európskej únii, potrvá skôr desaťročia ako roky. Ekonómovia hovoria, že čím hlbšie a rýchlejšie prebehnú reformy, tým kratšie bude dobiehanie trvať. „Ak hovoríme o dobiehaní v ukazovateli hrubého domáceho produktu na osobu, tak pri priaznivom scenári to bude trvať približne 15 až 20 rokov,“ myslí si analytik VÚB Vladimír Zlacký. Dnes Slovensko vykazuje v tomto ukazovateli polovičnú úroveň únie.
Mzdy zdvihne sťahovanie a investície
Ešte horšie vychádza porovnanie miezd. „Mzdová úroveň dosahuje približne 40 percent priemernej úrovne v EÚ. Je tak najnižšia spomedzi krajín V 4,“ píše sa v analýze ekonomických dosahov vstupu do únie, ktorú vypracoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.
Tempo približovania platov bude podľa niektorých ekonómov závisieť najmä od produktivity práce. „Dlhodobo nie je možné, aby platy predbiehali produktivitu. Sú odvetvia, kde budú platy rásť rýchlejšie, v iných zase pomalšie,“ dodal Zlacký. Dobre by na tom mali byť tie odvetvia, ktoré si vyžadujú vysokú kvalifikáciu, ako napríklad počítačový biznis. „Vysoko kvalifikovaná pracovná sila je medzinárodne mobilná. Ak si firmy na Slovensku budú chcieť udržať ľudí, budú musieť rýchlejšie vyrovnávať medzeru medzi mzdami u nás a vonku,“ zdôraznil Zlacký.
Druhým motorom rastu platov sa stanú zahraničné investície. „Nepríde len zahraničný kapitál, ale najmä nové technológie a manažérske zručnosti, ktoré umožnia zvyšovať produktivitu práce. Také firmy budú schopné platiť viac,“ dodal.
Ceny nestúpnu skokovo
Dobiehanie únie bude znamenať aj približovanie cien. Ich dnešná úroveň na Slovensku je približne 40 percent priemeru únie. „Ceny sa v rámci budúcej únie nikdy nevyrovnajú, pretože niečo ako jednotná cena výrobku neexistuje a aj v rámci súčasných členských krajín existujú výrazné rozdiely v cenových hladinách. Jednako k približovaniu cenovej hladiny dôjde,“ hovorí analytik Slávie Capital Pavol Ondriska.
Ceny sa nebudú približovať len pôsobením inflácie, ale aj prostredníctvom zhodnocovania kurzu koruny až kým sa nenadviaže na euro. „Netreba sa obávať skokového rastu cien. Približovanie cenových hladín prebieha postupne od začiatku 90. rokov, pričom v máji 2004 už tie najvyššie skoky budeme mať za sebou,“ dodal Ondriska.
Podobne ako pri platoch aj v cenách platí, že sa nebudú približovať všetky rovnako. „Týka sa to skôr tovarov a služieb, ktoré nepodliehajú medzinárodnej konkurencii, napríklad ceny zdravotníctva, vzdelania či kultúry, ale aj potravín. Ceny obchodovateľných tovarov sú už zhruba na európskej úrovni. Dokonca možno očakávať, že ceny napríklad spotrebnej elektroniky a luxusného tovaru poklesnú,“ vysvetlil Ondriska. JURAJ JAVORSKÝ
Slovensko v porovnaní s únioumzdy 40 %
ceny 40 %
HDP/obyvateľa 48 %