Povedie EÚ od Lisabonu po Vladivostok?

Taliansky prezident Silvio Berlusconi v polovici mája v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro navrhol, aby sa únia v blízkej budúcnosti začala zaoberať prijatím Turecka, Moldavska, západného Balkánu, Bieloruska, Ukrajiny, Ruska a „Izraela, ktorý ducho

vne, ekonomicky a politicky je európskou krajinou, aj keď geograficky stojí mimo…“

Tiesnivú atmosféru chýbajúcej politickej agendy, ktorá vládne v Bruseli po zavŕšení rokovaní s desiatimi budúcimi členmi únie, vystihujú slová jedného z diplomatov prítomných na májovom summite balkánskych krajín a EÚ v Macedónsku: „…sme iba v štádiu doťahovania rozšírenia na 25 a nikto nemá odvahu povedať, že teraz potrebujeme dlhú pauzu. Drámou je fakt, že iba preto, že ide o našich susedov, sme neboli schopní vymyslieť inú alternatívu ako rozširovanie. A tak pokračujeme…“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Berlusconi chce pravdepodobne dosiahnuť zmenu „rozširovacej“ politiky únie, ktorú nedávno prezentoval Romano Prodi a Chris Patten. Najvyšší predstavitelia únie uverejnili strategický plán ďalšieho rozširovania, v ktorom zatiaľ len teoreticky vykresľujú budúcu mapu Európy. V ich návrhu sa s členstvom našich východných susedov, Izraela, kresťanského Arménska a Gruzínska spolu s krajinami Magrebu (Alžírsko, Maroko, Tunisko) nepočíta.

Európska komisia im však navrhuje veľmi úzke partnerstvo, ktoré by obyvateľom týchto krajín umožnilo slobodne pracovať a žiť v krajinách únie. Tieto krajiny by mali s úniou spoločný trh, spoločné štandardy… a to je všetko. Nepodieľali by sa na živote európskych inštitúcií, ich občania by nemali právo mať v Európskom parlamente svojich zástupcov a nijakým spôsobom by nemohli ovplyvňovať zahraničnú politiku únie.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Európsku komisiu je takýto scenár výhodný. Ak by sa zrealizoval, utvorilo by sa v priebehu 50 rokov okolo „tvrdého jadra“, teda súčasných 25 štátov, „ekonomicko-imigračné a bezpečnostné nárazníkové pásmo, ktorého členovia: Rusko, Turecko, Izrael atď. by v skutočnosti dbali na našu „splendid isolation“. Pre politických a ekonomických emigrantov z krajín tretieho sveta by sa tak samotné srdce únie - od Brestu po Brest-Litovsk - stalo absolútne nedosiahnuteľnou túžbou.

Európska komisia je pravdepodobne presvedčená, že by vytvorením takýchto danteovských kruhov vyriešila aj ďalšiu otázku: pokiaľ v skutočnosti siaha Európska únia a či sa ešte prekrýva s Európou. Zároveň by sa tak vyhla kritike, že únia je elitným klubom západných kresťanov: katolíkov a protestantov (s výnimkou anticky vnímaného ortodoxného Grécka).

SkryťVypnúť reklamu

Je zjavné, že organizácia, ktorá bude mať o 20 rokov podľa niektorých z týchto scenárov pol miliardy obyvateľov v 35 štátoch, bude odsúdená - tak, ako to navrhuje Henri Froment-Meurice, bývalý francúzsky veľvyslanec v Moskve a Bonne - na vytvorenie podregiónov. Na západe sa objaví regionálne zoskupenie zakladajúcich šiestich členov únie plus Španielska a Purtugalska, na severe sa obnoví škandinávsko-pobaltský blok. Stredná Európa ostane v súčasných kontúrach V4 plus Slovinsko a na juhu sa Grécko stane srdcom západobalkánskeho podregiónu atď.

Kľúčová otázka, kde sa vlastne končí politicko-geograficky homogénna Európa - sa však stala obeťou nezodpovedných predstáv o našej bezpečnosti a potreby akejkoľvek agendy. Bez toho, aby sa diskutovalo o európanstve, si chceme zabezpečiť komfort výmenou za prístup na naše trhy od našich exponovaných južných a východných susedov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MICHAL HAVRAN ml.(Autor je doktorandom na Univerzite humanitných vied, Strasbourg II)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu