Maroneyová plávala z Jamajky na Kubu v klietke proti žralokom

Hurikán Floyd vyčíňal ako besný. Nárazový vietor dosahoval chvíľami rýchlosť 250 km/h a vlny Karibského mora hádzali telom 24-ročnej Susie Maroneyovej hore-dole. Vzdať sa sna preplávať ako prvý človek z Jamajky na Kubu však austrálska ...

Hurikán Floyd vyčíňal ako besný. Nárazový vietor dosahoval chvíľami rýchlosť 250 km/h a vlny Karibského mora hádzali telom 24-ročnej Susie Maroneyovej hore-dole. Vzdať sa sna preplávať ako prvý človek z Jamajky na Kubu však austrálska plavkyňa v žiadnom prípade nemienila.

Len v duchu preklínala nečakanú zmenu počasia. Keď v pondelok dopoludnia opúšťala slnečnú pláž v Montego Bay, ani jej nenapadlo, že sa tak obloha rýchlo zatiahne. „Navyše som bola celá poštípaná od medúz a to mi ešte vlny poškodili klietku,“ spomínala Susie na najťažšiu diaľkovú plavbu života. Klietku proti žralokom jej daroval kubánsky prezident Fidel Castro, ktorý si Susie veľmi obľúbil. Keď ju vlny poškodili, posádka sprievodného člna pospájala diery rybárskou sieťou a Austrálčanka mohla plávať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„To hojdanie hore-dole ma nútilo zvracať, ale napokon som to zvládla. Aj vďaka tomu, že som z hlavy vyháňala myšlienky na rezignáciu. Jednoducho metódou. Radšej som si v duchu nôtila najobľúbenejšie pesničky od Madonny.“

Trasu dlhú 190 km napokon Maroneyová zvládla. Na kubánskej pláži Portillo po 36 hodinách plavby mohla padnúť do náručia oboch bratov: Michaela i Seana. „Taká som rada, že som z vody von,“ vyhŕkla šťastná, no totálne vyčerpaná Austrálčanka. Na druhý deň jej osobne zablahoželal sám Fidel Castro, ktorý pre ňu vychystal slávnostný obed. Bolo čo oslavovať.

Začala to astma

Nebyť astmy v detstve, o austrálskej maratónskej plavkyni by svet veľa nepočul. Keď otec Norm, bývalý policajt, zistil, že jeho jediná dcéra trpí dýchacími ťažkosťami, prihlásil ju na plávanie. Voda astmu odohnala a trojročnej Susie plávanie učarovalo. Postupne si obľúbila najmä dlhé trate a ako 15-ročná sa stala najmladšou a najrýchlejšou Austrálčankou, ktorá preplávala kanál La Manche. Zvládla ho za 8 hodín a 19 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Jej povahe jeden úspech nestačil. Svet zaskočila v roku 1997 – ako prvý človek na svete preplávala z Kuby do USA (179 km), neskôr už spomínanú trať z Kuby na Jamajku a o pár mesiacov z Mexika na Kubu. Na prekonanie vzdialenosti 197 km potrebovala 38 hodín a 24 minút.

Každý rok si stanovila jeden veľký cieľ a až do minulého roka sa jej darilo ich plniť. Vytvorila aj svetový rekord v dĺžke kilometrov zaplávaných za 24 hodín – dostala sa na hranicu 93,6 km.

Rozlúčkovú plavbu absolvovala vlani vo februári od sydneyskej opery po 20 km vzdialenú pláž Manly. „Prežila som s vodou dlhých štrnásť rokov. Splnila si každý cieľ, ktorý som si dala. Je čas skúsiť niečo iné a konečne sa zamestnať,“ povedala Susie denníku The Australian a prezradila, že túži po dráhe letušky.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhnala ju bratova tragédia

Z vody ju však vyhnala najmä tragická smrť brata Seana, ktorý bol jej veľkou oporou a počas všetkých plavieb ju sprevádzal na sprevádzajúcom člne. Sean Maroney bol jej dvojčaťom. Živil sa ako triatlonista, no dožil sa len 27 rokov. Jeho život ukončil pád zo siedmeho poschodia budovy v Honolulu, kde sa konala veľká párty.

Pre Susie, ktorá v tom čase nakrúcala spolu so snúbencom, írskym učiteľom umenia Damianom Purcellom na Kube dokumentárny film o svojich diaľkových plavbách, to bol šok. „Neviem si predstaviť, ako môžem ďalej plávať bez Seana. Bol mojou súčasťou,“ smútila Maroneyová.

Po rovnakej ceste

Susie ani na chvíľu neľutovala svoju štrnásťročnú kariéru. „Ak by som mala svoj život prežiť znovu, vybrala by som si rovnakú cestu. Len by som si medzi jednotlivými plavbami dopriala dlhší čas na oddych.“ Peniaze, ktoré od sponzorov dostala, nešetrila. Venovala sa charite, prispela nadáciám na liečbu astmy i leukémie a neskôr sama učila deti plávať. Napodobniť jej plavecké cesty však podľa nej bude čoraz nebezpečnejšie. „Už len preto, že oceány sú čoraz viac znečistenejšie. Obdivujem však každého, kto sa z negatívneho dokáže vyškriabať k pozitívnemu. Ľudí ako Nelson Mandela, Christopher Reeves či Monika Selešová. Každého, kto je ochotný splniť si svoj sen. Mne sa to podarilo,“ vyznala sa dnes 28-ročná austrálska plavkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 144
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 551
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 190
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 556
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 401
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 215
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 898
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu