
Jamajčanka Juliet Campbellová víťazí na trati dvojstovky na halových majstrovstvách sveta v lisabonskej hale Atlantic Pavilion. FOTO – TASR/AP
Ženská dvojstovka bola včera na bratislavských Pasienkoch najočakávanejšou disciplínou mítingu Cena Slovenska Slovak Gold (CSSG). Náš 22-ročný objav sezóny Lucia Ivanová si zmerala sily s výbornou šprintérkou slávnej jamajskej školy, o jedenásť rokov staršou Juliet Campbellovou. Podujatie sa začalo po uzávierke tohto vydania.
Šanca pre Ivanovú
Rodáčka zo Žiaru nad Hronom ukazovala svoj mimoriadny talent už v juniorskom veku. Potom sa však pre zranenia i z osobných dôvodov na dva roky odmlčala, aby sa v tejto halovej sezóne zlepšila o sekundu (slovenský rekord posunula päťkrát) a pri prvom letnom štarte zabehla v Prahe slovenský rekord 23,06 sekundy, keď posunula náš najlepší historický výkon Evy Šuranovej z 3. júna 1976 o rovnú polsekundu, svoj osobný výkon zlepšila o neuveriteľnú takmer sekundu. Mladá Slovenka, zverenka trénera Maroša Molnára chcela v tomto roku štartovať iba na svetovej univerziáde, ale skvelý výkonnostný skok, prirodzene, podnietil jej ambície. Limit na tohtoročné majstrovstvá sveta v Paríži koncom augusta je 22,97 s. Lucia zabehla v Prahe stovku za skvelých 11,33 s mierne nedovolenou podporou vetra, teraz cez víkend v Kladne regulárne 11,56 s.
Z ostrova slávnych šprintérok
Hviezdou dvojstovky však bola predovšetkým Jamajčanka Juliet Campbellová. V Bratislave bola viackrát, pamätá si najslávnejšie časy podujatia, naposledy štartovala na Interi pred šiestimi rokmi. Ostrov slávnych šprintérok, mal na našom v minulosti svetovom mítingu vždy bohaté zastúpenie. Merlene Otteyová (dnes slovinská občianka) šprintovala na Interi trikrát.
Juliet je halovou majsterkou sveta 2001 z Lisabonu, pred troma mesiacmi skončila na svetovom šampionáte pod birminghamskou strechou štvrtá. Vonku sa jej až tak nedarí. Z „veľkých“ MS ešte nemá individuálnu medailu, v zbierke má bronz zo štafety na 4 x 100 m z roku 1993 v Stuttgarte. „Túto bilanciu sa pokúsim v Paríži zmeniť,“ poznamenala skúsená šprintérka, ktorá si už pripadá ako halová špecialistka. „Pripravujem sa rovnako svedomito na halu i na preteky vonku, vždy vydám na dráhe maximum. Nedokážem si vysvetliť, prečo sa mi pod strechou darí viac.“
Campbellová nerozmýšľa o konci aktívnej činnosti. Aj keby sa jej na svetovom šampionáte v Paríži opäť nedarilo. Iste však nemieni kráčať či lepšie šprintovať v šľapajach Merlene (ročník narodenia 1960). „V štyridsiatke už určite nebudem behať,“ usmiala sa J. Campbellová. „V tom čase už budem zrejme vydatá, prídu aj nejaké deti a budem sa venovať biznisu.“
Rodáčka zo St. Thomas si tak ako desiatky ďalších kvalitných jamajských šprintérok, zabezpečila slušnú budúcnosť. „Väčšina našich špičkových atlétov pochádza z chudobných rodín. Jednou z možností, ako si vylepšiť situáciu, je športovať a získať štipendium na niektorej z amerických univerzít. Ja pochádzam zo siedmich súrodencov a starala sa o nás iba mama,“ vysvetľovala Campbellová, ktorá vyštudovala ekonomiku na univerzite v Auburne a zostala v tomto americkom meste natrvalo.
PETER FUKATSCH