BRATISLAVA – Nové ambulancie lekárov tak skoro nevzniknú. Hoci od 1. júna platí zákon, že nová ambulancia už nemusí mať „svoj rajón“, teda vymedzený obvod, vznik nových ambulancií naďalej reguluje ministerstvo. Centrálne určuje, koľko ambulancií má právo uzavrieť zmluvu s poisťovňami.
„Sieť stále určuje ministerstvo zdravotníctva. Nič sa nezmenilo,“ hovorí vedúci lekár Prešovského samosprávneho kraja Andrej Bega. Posilnenie ambulantnej sféry je pritom jedným z cieľov reformy ministra Zajaca, prísľub liberalizácie trhu so zdravotníckymi službami je v programovom vyhlásení vlády.
Záujem o licencie na ambulancie je. „Druhého júna nám tu celý deň vyzváňal telefón,“ hovorí úradníčka zdravotného odboru Banskobystrického samosprávneho kraja. Záujemcovia o licenciu sa však dozvedeli, že fakticky sa nič nezmenilo.
Paragraf v novele zákona o zdravotnej starostlivosti zrušil podmienku, že žiadateľ o licenciu na ambulanciu musí mať stanovený obvod. Stále však platí podmienka – súhlas ministerstva zdravotníctva. Ministerstvo normatívne určuje, aký počet lekárov a akého typu stačí na určitý počet obyvateľov. Noví záujemcovia musia žiadať o ministerskú výnimku, bez nej môžu síce fungovať, ale musia pýtať od pacientov plné platby za všetko. Najviac ich je v Bratislave, kde sú ľudia, ktorí sú ochotní platiť.
„Ministerstvo tvrdí – buďte spokojní, veď fungujete na priame platby a máte plné ambulancie. Ale my nechceme byť len podnikateľmi pre solventných. Ambulancie sme robili pre všetkých ľudí,“ hovorí Vlasta Provazníková, riaditeľka neštátnej polikliniky Pro-Bios v Bratislave. Zrušenie obvodov podľa nej nič nerieši. „Ministerstvo povedalo A, a nepovedalo B.“
Záujemcov o ambulancie v najbližšom čase pribudne. „Každý mesiac posudzujeme 8 – 10 žiadostí lekárov o vydanie osvedčenia o odbornej a etickej spôsobilosti, ktorí si chcú požiadať o licenciu na ambulanciu. Ministerstvo plánuje redukciu lôžkových oddelení nemocníc. Je pochopiteľné, že pribudne tých, ktorí sa budú chcieť umiestniť v ambulantnej sfére,“ hovorí Andrej Havrila z Regionálnej lekárskej komory v Prešove.
Ministerstvo plánuje zrušenie pevnej siete v chystanom zákone o zdravotnom poistení. „Budeme už len garantovať minimálnu sieť, aby nevznikli oblasti, kde lekár nebude. Počet ambulancií budú regulovať poisťovne,“ hovorí Alexandra Novotná z ministerstva zdravotníctva. Parlament by ho mal schváliť v júli, platiť by mal od 1. januára budúceho roku.
S úplným otvorením siete ambulancií nesúhlasí Asociácia súkromných lekárov ani Slovenská lekárska komora. Tvrdia, že v systéme je príliš málo peňazí na to, aby počet ambulancií mohol určovať len trh a úplne voľná sieť nie je nikde na svete.
Pacienti si musia za všetko zaplatiť
V ambulanciách, ktoré nie sú zaradené do siete, pacienti musia všetko zaplatiť. Okrem vyšetrenia aj plnú cenu liekov, ktoré im takýto lekár predpíše. Zákonite tak majú oproti ambulanciám, kde má lekár zmluvu s poisťovňou, len zlomok pacientov.
Lekárka Anna Sokolová zo Serede sa o zaradenie do siete zdravotníckych zariadení snaží od roku 1997. „Na ministerstvo som si podala niekoľko žiadostí o výnimku, posledná tam leží od apríla. Nedostala som nijaké vyrozumenie.“ Prežíva vďaka poskytovaniu preventívnych prehliadok a niekoľkým solventným pacientom, ktorí sú ochotní zaplatiť za to, že nemusia čakať. „Legislatíva ma diskriminuje. Mám dve atestácie, 11 rokov praxe. Iní lekári môžu byť aj odborne menej schopní, ale majú zmluvy s poisťovňou. Je to popieranie princípu slobodnej voľby lekára,“ hovorí.
V podobnej situácii je očná lekárka Silvia Frankovská z Bratislavy, ktorá má ordináciu v súkromnej poliklinike. „Mám moderne vybavenú ambulanciu, ktorá spĺňa už aj normy Európskej únie, roky praxe, pacientov, ktorí kedysi chodili ku mne, keď som bola v štátnom zariadení, a chcú ku mne chodiť ďalej. Musia si všetko platiť v plnej výške, hoci riadne platia poistné. Ministerstvo tvrdí, že v našej mestskej časti je očných lekárov dosť a nijaká poisťovňa so mnou nemôže uzavrieť zmluvu,“ hovorí. (mar)