Luxemburg/Brusel 11. júna (TASR) - Ministri poľnohospodárstva 25 členských a vstupujúcich krajín EÚ začali dnes v Luxemburgu maratón rokovaní, počas ktorých sa chcú dohodnúť na reforme kritizovanej spoločnej poľnohospodárskej politiky únie (CAP).
Rozdiely medzi stúpencami a odporcami návrhu Európskej komisie (EK) sú stále veľké a dohoda nie je istá. Diplomati očakávajú, že dnešné prvé kolo rokovaní, na ktorom grécke predsedníctvo predloží prvý návrh kompromisu, môže trvať až do polnoci. Pôvodne na dva dni plánovaná schôdzka ministrov sa môže predĺžiť až do piatku.
Na stole je návrh EK, ktorý okrem iného predpokladá zrušenie tradičnej väzby medzi objemom produkcie a výškou poľnohospodárskych dotácií, postupné znižovanie priamych poľnohospodárskych platieb a presun peňazí na podporu vidieckeho rozvoja.
Komisia chce tiež podmieniť vyplácanie platieb farmárom plnením rôznych kritérií v oblasti ochrany životného prostredia, hygieny či správneho zaobchádzania so zvieratami. Plánuje tiež znížiť a v niektorých prípadoch zrušiť umeloudržiavané vysoké výkupné ceny poľnohospodárskych výrobkov.
Zatiaľ čo krajiny ako Británia, Nemecko, Švédsko či Holandsko, ktoré do rozpočtu únie najmä platia, podporujú návrhy EK a želali by si dokonca viac, podľa poľnohospodárskych veľmocí a najväčších príjemcov agropomoci - Francúzska, Španielska či Írska zašla komisia príliš ďaleko.
Mierny optimizmus pred rokovaním vyjadrila dnes nemecká ministerka poľnohospodárstva Renate Künastová, podľa ktorej sa v utorok večer dohodli Nemecko s Francúzskom na spoločnom postupe, čo by mohlo uľahčiť hľadanie kompromisu medzi všetkými krajinami.
Podrobnosti dohody Künastová neuviedla, podľa pozorovateľov však zrejme pôjde o zmiernenie návrhov EK. Napríklad podľa francúzskej odborovej organizácie farmárov sa Paríž a Berlín dohodli, že nedopustia zníženie intervenčných cien, ktoré navrhuje EK. Už v minulosti sa stalo, že nemecko-francúzske dohody prijaté pred dôležitými rozhodnutiami EÚ boli nakoniec základom kompromisu.
Reforma CAP sa týka aj budúcich členských štátov, ktorých ministri sa môžu zapájať do diskusie, nemôžu však hlasovať. Slovensko zastupuje minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Podľa jeho vyjadrenia na predchádzajúcej ministerskej schôdzke SR podporuje reformu tak, ako ju navrhuje Európska komisia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pop