
Alexander McQueen s cenou Council of Fashion Design za doterajší prínos svetovej móde.
– To už nie je škandál, ale McQueenov rituál: na záver prehliadok si občas zvykne spustiť nohavice a namiesto tradičného úklonu ukáže publiku zadnú časť.
– Na ceremónii ocenenia Najlepší britský modeliér roka pred dvoma rokmi potvrdil McQueen reputáciu extravagantného štylistu. Aby prebral cenu z rúk princa Charlesa, do bledomodrej kombinézy oblečený dizajnér vybehol na scénu na kolobežke. Spoločensky oblečený princ Charles však na toto faux-pas zareagoval žartom: ,,Obdivujem vašu smelosť, keď ste pozvali na túto slávnosť práve mňa, ktorého raz vyhlásili za ,najsprostejšie‘ oblečeného človeka.“
– Raz svoju prehliadku otváral nahou dievčinou na bielom koni, ktorej jediným odevom boli girlandy ruží. Dominovali vysoké podpätky, korzetové živôtiky a ostré plecia, pričom modely zasadil do amazonského pralesa a podfarbil dunivou techno hudbou. Modelky s lukmi a šípmi, niektoré s pomaľovanými tvárami, sa zahaľovali do kožušín – tu by si demonštranti prišli na svoje – okolo krku veľké činčilové goliere, z tyrkysového odevu viseli mŕtve vtáky a Jane bez Tarzana mala na sebe iba zásterku z leopardej kože, z ktorej viseli zvieracie kosti.
– Aby opäť prekvapil, na nasledujúce predstavenie priniesol poetické chvíle: sivozelené šaty a šaty farby bielej kávy s čerešňovými kvetmi, čierne zvodné šaty s kvetmi rozsypanými po sukniach a brokátové kabátiky v štýle 18-teho storočia.
– Rád vyhlasuje, že základ veľkej módy je položený na materiáloch, jednoduchosti a čistých líniách. „Luxus je zakódovaný v materiále,“ hovorí McQueen a jedným dychom dodáva, „a materiál je zakódovaný v hlave.“
– Pre herečku Kate Winsletovú navrhol pre jej rolu v oscarovom Titanicu róbu, ktorá bola neskôr vydražená za 57,5 tisíca dolárov. V roku 1998 jej navrhol aj šaty, v ktorých sa sobášila s hercom Jamesom Threapletonom.