l Výberom z tvorby za posledné desaťročie sa predstavuje výtvarník Peter Mózer. V Bratislavskej UniBanke vystavuje veľkoplošné obrazy namaľované olejom, ceruzou a kombinovanou technikou. „Počiatočným impulzom v jeho voľnej tvorbe boli fotografie príbuzných,“ uviedla 35-ročného autora kurátorka výstavy Barbara Brathová. Dokumentujú to diela Bratia, Anjeli, Čertík, Anna či obrazy ženy - matky. Jeho inšpiráciou je aj história. „Namaľoval som českých kráľov na výstavu v Českej republike, z ktorej nakoniec zišlo,“ povedal autor. Jeho dominantou je figurálna tematika, ale obraz Stroje je z iného cyklu, v ktorom chce pokračovať. Peter Mózer sa narodil v Dunajskej Strede (1967). Vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, odbor architektúra. Od roku 1988 sa zúčastnil na viacerých samostatných i kolektívnych výstavách v Bratislave, Levoči, Vranove nad Topľou, Zvolene, ale i Vroclavi či Eisenstadte, kde má teraz spoločnú expozíciu s bratom Jánom.
Výstava v Bratislave potrvá do 6. júla.
l Výstavu kresleného humoru známeho banskobystrického karikaturistu Pavla M. Kubiša pod názvom … A predsa je to všetko len divadlo sprístupnili vo výstavnej sieni Múzea SNP v Banskej Bystrici. Na kresbách, rozdelených do viacerých celkov, zachytáva realitu každodenného života s miernou iróniou, zveličením a jemu vlastným humorom. Blízke sú mu ekologická, divadelná, policajná, školská, športová a ďalšie témy, nevyhýba sa ani jemne erotickej. Kreslený humor teraz 56-ročný karikaturista začal uverejňovať pred 40 rokmi v Mladej tvorbe, Kultúrnom živote a v Roháči. Postupne sa uviedol aj v Smene, Javisku, Cestovateľovi, Slovenských národných novinách, Športe, Štarte, Kocúrkove, Živote, Rehotníkovi a v ďalších časopisoch a novinách. Hoci vyštudoval divadelnú vedu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, pri divadle nezakotvil, prednosť dal novinárskej práci. Jeho kresby vystavovali v Kanade, Česku, Mongolsku, Rusku, Japonsku, Turecku a v ďalších krajinách. Doma sa prezentoval v Bratislave, Banskej Bystrici, na Sliači, v Trenčíne, Banskej Štiavnici a na ďalších výstavách, súťažiach a prehliadkach. Ilustroval publikácie Po valasky od zeme, Čriepky z Horehronia, Slovenské ha-ha-ha a knihu Hranice bez ohňa. Výstava potrvá do konca júna.
KOŠICE
l Do konca júna si môžu návštevníci obchodného centra Cassovia v Košiciach pozrieť v eho priestoroch výstavu 26 kolekcií fotografií novorodencov v ohrození života. Autorom pôsobivých záberov je Peter Krcho, ordinár novorodeneckého oddelenia, jednotky intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, ktorá je súčasťou Perinatologického centra FNsP na Triede SNP v Košiciach. Jej súčasťou je aj dobrovoľná finančná zbierka, ktorej výťažok je určený pre toto perinatologické centrum. Na fotografiách je zachytené krátke životné obdobie detí v ohrození, v prvej minúte, v prvej hodine, v prvých týždňoch a mesiacoch ich života. „Zmyslom výstavy je upozorniť verejnosť na starostlivosť o predčasne narodené deti a na existenciu oddelení, ktoré zachraňujú ich životy. Na to, že ich je málo a že potrebujú podporu štátu i verejnosti, jednoducho, nás všetkých,“ hovorí autor fotografií Peter Krcho. Za minulý rok liečili odborníci na košickom pracovisku 220 detí, ktoré boli po pôrode v kritickom stave. Vsúčasnosti disponujú desiatimi intenzívnymi lôžkami, pričom prístrojové vybavenie jedného lôžka stojí viac ako tri milióny korún. Ako povedal Krcho, plánujú rozšíriť oddelenie oďalších päť lôžok, aby boli schopní sústrediť všetky najťažšie stavy z celého východného Slovenska. „Sme schopní v pretekoch s časom konzultovať atypické stavy s kolegami zo špičkových pracovísk v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii a Austrálii. Naším cieľom je znížiť úmrtnosť novorodencov vo východoslovenskom regióne, ktorý je v tomto ukazovateli na tom najhoršie.“ Na Slovensku sa za minulý rok narodilo 186 detí s hmotnosťou pod 1000 gramov, z toho na východnom Slovensku 59. V hmotnostnom rozpätí od 1000 do 1500 gramov je podiel detí z východu Slovenska ešte vyšší, pretože z celkového počtu 335 detí je z Košického a Prešovského kraja 129 detí. (tasr, sita)