BRATISLAVA – Súkromná Devín banka včera skrachovala. Národná banka Slovenska uvalila na ňu nútenú správu po tom, čo sa plán ozdravenia banky, vypracovaný jej manažmentom, ukázal ako podvrh.
Po včerajšku ostáva banka zavretá. Jej klienti sa k svojim peniazom dostanú pravdepodobne až neskôr, prostredníctvom Fondu ochrany vkladov.
Devín banka plánovala do konca tohto mesiaca vstup japonskej spoločnosti Japan Grade One, ktorá ju mala zachrániť z finančných problémov. Predstavitelia banky dokonca verejne vyhlásili, že nový investor už na tento účel zložil tri miliardy korún. „Ukázalo sa, že šlo o peniaze, ktoré neexistujú,“ povedal včera guvernér centrálnej banky Marián Jusko.
Bez akéhokoľvek súhlasu bankového dohľadu NBS potom nový investor deklaroval upísanie a splatenie základného imania Devín banky, čím jej manažment aj Japan Grade One stratili v očiach centrálnej banky dôveru.
NBS navyše zistila, že japonská spoločnosť vznikla len v apríli tohto roku, jej základné imanie je v prepočte len jeden milión korún a v skutočnosti ju vlastní jediná fyzická osoba. „Samotný tento fakt je veľmi podozrivý,“ podčiarkol Jusko.
Ukázalo sa, že doklady, ktoré Devín banka predkladala bankovému dohľadu, sfalšovalo jej vedenie. „Japan Grade One v priebehu posledných tridsiatich dní viackrát zmenila spôsob získania finančných zdrojov na zvýšenie základného imania Devín banky. Bankový dohľad tieto dokumenty preskúmal, požiadal o ich potvrdenie priamo v inštitúciách, ktoré ich mali vydať, a dostal o nich negatívne správy potvrdzujúce nepravosť týchto dokumentov,“ uviedla NBS. Po svojom zistení preto podala oznámenie na generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu.
Guvernér Jusko včera pripomenul, že oficiálne má Devín banka ešte šancu na záchranu. Podmienkou NBS však je, že nový investor by musel do siedmich dní zložiť v hotovosti tri miliardy korún. Neočakáva však, že niekto to urobí. „Môj osobný predpoklad je, že sa to nestane. Strata banky je obrovská,“ zdôraznil guvernér centrálnej banky.Jediným záchrancom súkromnej banky, spájanej so špičkami Strany demokratickej ľavice, sa tak môže stať zrejme len štát. V opačnom prípade pôjde Devín banka už o niekoľko dní do konkurzu. „Vyčkáme, ako sa k tomu postaví vláda, či bude ochotná banku sanovať,“ dodal Jusko.
Prípadná sanácia banky by stála najmenej tri miliardy korún. Na konci minulého roku predstavovala jej strata 2,233 miliardy korún. Za prvých šesť mesiacov tohto roku sa prehĺbila o ďalších 125 miliónov. Celková strata Devín banky vysoko presahuje jej základné imanie (1,233 mld Sk). „Ak by účtovníctvo banky zodpovedalo realite, tri miliardy korún by na to stačili. Ak nie, tak celkové náklady (na sanáciu) by boli ešte vyššie,“ oznámil guvernér NBS.
Devín banka navyše podľa neho opakovane neplnila ani pravidlá obozretného podnikania. Viac ako štyri pätiny úverov, ktoré poskytla, boli zlé a nesplácané.
Pokiaľ sa do týždňa nenájde investor, ktorý by dokázal v hotovosti splatiť tri miliardy korún, klienti Devín banky sa k svojim peniazom dostanú až prostredníctvom Fondu ochrany vkladov. V banke podliehajú zákonnej ochrane vklady v celkovom objeme 11,2 miliardy korún. Nárok na vyplatenie majú všetky fyzické osoby, ktorých vklady neprevyšujú sumu približne 330-tisíc korún. Po krachu viacerých bánk na Slovensku však už fond nemá k dispozícii žiadne finančné zdroje a jeho zadlženosť voči NBS predstavuje 4,3 miliardy korún.