chce stavať systém protiraketovej obrany (NMD) a nezabráni jej v tom 30 rokov stará dohoda. Ostrou formuláciou však viacerých prekvapil.
Asi najväčší šok zažili texaskí školáci, ktorých prezident navštívil. Debatu o záľubách, športe a zariadení Bieleho domu neočakávane stočil na „vojnu“. Neistí zostali aj politici.
Tlak na Rusko
O vycúvaní zo zmluvy hovoril Bush opakovane, vždy však zdôrazňoval, že to prichádza do úvahy, až keď zlyhajú rokovania s Ruskom. Po nástupe do Bieleho domu síce hovoril o možnosti jednostranného odstúpenia, po júlovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Janove sa však stiahol. Začali sa rokovania expertov, ktoré mali uspokojiť obe strany. Amerika výmenou za zrušenie zmluvy ABM ponúkla zásadné zníženie svojho raketového arzenálu.
Analytici sa zatiaľ zhodli len na jednej veci: Bush sa snaží zvýšiť tlak na Rusko. Washington už totiž pravdepodobne nebaví čakať, kým sa Moskva rozhýbe. Doteraz sa všetky rokovania skončili neúspechom. Prielom nesignalizuje ani americký štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí John Bolton, ktorý bol v Moskve včera.
Okrem poznania, že Bush tlačí, však nikto nezmúdrel. Prezident aj vo štvrtok povedal, že neexistuje dátum, kedy sa zmluva skončí. Zopakoval tiež, že chce pokračovať v rokovaniach. Kedy a či skutočne od zmluvy odstúpi, je preto ešte stále hádankou. Nie je jasné ani len to, či jeho výrok mal signalizovať, že Biely dom už zavrhol možnosť, že by sa zmluva nezrušila, ale len upravila, napísal denník Washington Post.
Do jari treba „upratať“
Podľa New York Times jednoduchá matematika naznačuje, že Pentagon by chcel uvoľniť cestu na budovanie protiraketovej obrany koncom jesene. Prvé testy NMD sú totiž plánované na jar budúceho roka a zo zmluvy môže jedna z dvoch krajín vycúvať len šesť mesiacov po tom, ako to tej druhej oznámi.
V novembri je plánované tretie stretnutie Bush - Putin. Prezidenti sa stretnú na texaskom ranči a podľa médií by práve tam mohol Bush povedať „dosť“. Aj jemu ale veľmi záleží na tom, aby to urobil spoločne s Putinom. Jednostranné odstúpenie od zmluvy by sa nepáčilo nielen Moskve a Pekingu, ale ani väčšine amerických spojencov v Európe.
Rokovania sa preto nekončia a takmer žiadna reakcia z Moskvy naznačuje, že Bush v skutočnosti nič predčasne neskončil. „Ešte stále je priestor na manévre. Nie veľký, ale stále tam ešte je,“ povedal pre ruskú agentúru Interfax bývalý šéf ruského poradného výboru obrany Andrej Kokoškin.