Hoci to navonok vyzerá tak, že na ministerstve školstva sa nič nedeje, jeho úradníci pracujú na nových zákonoch a novelách zákonov. Okrem takmer hotového návrhu novely vysokoškolského zákona, ktorá má zaviesť poplatky za štúdium, sa pripravuje aj nový školský zákon, novela zákona o financovaní školstva aj zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
Ministerstvo by chcelo reformu školstva urobiť rýchlo, preto úradníci pracujú odušu. Odborníkom ostáva len dúfať, že v tej rýchlosti budú návrhy spracované kvalitne. Napríklad novela vysokoškolského zákona zatiaľ musela zniesť toľko pripomienok, že ministerstvo školstva požiadalo o mesačný odklad rokovania vo vláde. Hoci pôvodne ju mala vláda prerokovať 15. mája, stane sa tak až tento týždeň. Napríklad rektori pripomienkovali, že by chceli posunúť hranicu školného od 0 do 20 percent nákladov na žiaka a chceli by spoplatniť len externé štúdium. Minister však s ich návrhmi nesúhlasí.
Začína sa robiť nový školský zákon
Usilovne sa pracuje aj na návrhu nového školského zákona (zákon o výchove a vzdelávaní v základných a stredných školách a školských zariadeniach), ktorý už dlhé roky chýba. Hoci bývalý minister Milan Ftáčnik už jeden návrh pripravil, Martin Fronc ho zamietol, pretože nerešpektoval ducha Milénia, reformnej vízie školstva. (Paradoxné je, že sa pritom ako štátny tajomník na jeho príprave podieľal.)
Návrh nového zákona má vychádzať práve z Milénia, jedného z jeho spolutvorcov, Mirona Zelinu, nedávno požiadali, aby Milénium inovoval a prípadne sa na tvorbe zákona aj podieľal.
Mária Príkopská z ministerstva školstva je gestorkou legislatívneho zámeru návrhu nového zákona. „Je to analýza súčasného právneho stavu v oblasti výchovy a vzdelávania, podľa ktorej určíme ciele pre novú právnu úpravu,“ vysvetľuje podstatu legislatívneho zámeru.
V súčasnosti sa materiál pripravuje do operatívnej porady ministerstva školstva a beží vnútorné pripomienkové konanie. „U ministra by sa mal prerokovať 23. júna a bezprostredne na to ide na verejnú diskusiu,“ povedala SME Mária Príkopská.
Nový školský zákon by mal priniesť také zmeny ako možnosť domáceho vzdelávania, transformovanie prvého stupňa základných škôl na päť rokov a druhého stupňa na štyri roky, posilnenie autonómneho postavenia školy a jej otvorenie sa verejnosti, atď.
Pripravuje sa aj novela zákona o financovaní
V súčasnosti sa začína pripravovať novela zákona o financovaní. Hlavnou filozofiou novely by malo byť financovanie výchovy a vzdelávania jednotlivca namiesto financovania inštitúcií. Peniaze by teda mali začať prúdiť na žiaka - škola dostane toľko peňazí, koľko bude mať žiakov a nie podľa toho, koľko si na prevádzku školy zapýta. Novela by mala podporovať racionálne správanie škôl. Štátny tajomník František Tóth má zatiaľ pripravenú pracovnú verziu novely. Predpokladá sa, že by sa mohla schváliť do konca roka.
SOŇA REBROVÁ