„Nepoznáme inú školu okrem našej, kde vedenie školy nerozoznáva hodiny odrobené nad úväzok ako platené a neplatené. Všetky bez rozdielu musíme vyčerpať cez prázdniny a tak ostávajú naše platy na tabuľkovom základe. Na iných školách chrípkové prázdniny riešili podľa zákona o prekážke v práci riaditeľským voľnom, alebo chodili do práce. My sme museli vyčerpať všetky nadčasové hodiny. Môže riaditeľka základnej školy nariadiť vyberať nadrobené platené hodiny cez prázdniny, aj chrípkové? Môžeme odmietnuť pracovať zadarmo, s podozrením, že škola peniaze dostáva? Kde sa obrátiť, keď sa riaditeľka správa k nám ako k bande nesvojprávnych a robí si, čo chce, hlavne s financiami, najmä po dosiahnutí právneho subjektu?
Znechutený, ponižovaný, vysokoškolsky vzdelaný kolektív I. ZŠ v Prievidzi
Ing. JARMILA BELEŠOVÁ, riaditeľka personálneho odboru ministerstva školstva: „Školy dostávajú finančné prostriedky na mzdy účelovo, čiže nemôžu byť použité na iné účely. Práca nadčas musí byť dohodnutá alebo nariadená. Za prácu nadčas sa poskytuje plat alebo náhradné voľno. Náhradné voľno sa poskytuje po vzájomnej dohode so zamestnávateľom. Podľa §34 zákona o verejnej službe sa musí zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť do troch mesiacov, či mu za prácu nadčas poskytne náhradné voľno, alebo plat. Náhradné voľno si zamestnanec nemusí vybrať v rámci tých troch mesiacov, ale dovtedy musí prísť k dohode.
Chrípkové prázdniny sa chápu ako prekážka v práci, zamestnávateľ nemôže nútiť zamestnanca, aby si vzal náhradné voľno. V tomto prípade rozhodne riaditeľ školy, či budú zamestnanci chodiť do školy aj napriek chrípkovým prázdninám. Musí im však poskytnúť funkčný plat.“