LUXEMBURG - Za „neprijateľné“ označili správanie sa kubánskych úradov voči Európskej únii, jej členským a vstupujúcim krajinám ministri zahraničných vecí EÚ. Na zasadaní v Luxembursku, na ktorom pripravujú summit európskych lídrov, tiež potvrdili svoje „vážne znepokojenie pre výrazné zhoršenie stavu ľudských práv“ na Kube.
Ministri oznámili kubánskej strane, že únia bude ďalej sledovať situáciu na ostrove a hlavne osudy kubánskych občanov, ktorí sa podieľajú na aktivitách nenásilnej opozície. Vyzvali na okamžité prepustenie všetkých politických väzňov. Tento kompromisný text odráža rôzne názory členských štátov na kubánsku situáciu. Španielsko či Taliansko chceli tvrdší jazyk, kým Belgicko, Dánsko a hlavne Švédsko odmietali dramatizáciu.
Šéfovia diplomacií členských aj vstupujúcich krajín hovorili aj o situácii na Blízkom východe, pričom nateraz odmietli návrh Francúzska, aby do oblasti poslali mierové sily. Podľa agentúry Reuters sa ministri nevedeli zhodnúť na zaradení palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na zoznam teroristických organizácií.
Ministri ocenili rozbiehajúcu sa mierovú operáciu únie v konžskej provincii Ituri. Jej existencia podľa nich potvrdzuje, že únia je v kľúčových situáciách schopná konať rýchlo a účinne. Operácia v Kongu je druhou akciou únie tohto druhu. V marci prevzala únia po NATO riadenie medzinárodnej operácie v Macedónsku.
Európska únia v rámci významného posunu v myslení smerom k politike Spojených štátov tiež uviedla, že v prípade zlyhania diplomatických prostriedkov v otázke šírenia zbraní hromadného ničenia by mohla byť použitá aj sila. Ministri zahraničných vecí schválili stratégiu boja proti rozširovaniu jadrových, biologických a chemických zbraní, ktorá po prvýkrát obsahuje aj zmienku o prípadnom použití sily proti štátom, alebo teroristickým skupinám, ktoré také zbrane nadobudli. (čtk, sita)