Praha 17. júna (TASR) - Predstavitelia svetového biznisu sa domnievajú, že nové kandidátske krajiny dobehnú pôvodných členov pätnástky v priemere až za pol storočia. Tvrdí to štúdia britského výskumného ústavu Economist Intelligence Unit (EIU), založenej na prieskume medzi viac ako 300 riaditeľmi svetových korporácií.
V prípade ČR bude trvať až 39 rokov vyrovnanie priemerného HDP v prepočte na obyvateľa s krajinami terajšej pätnástky.
Štúdia, ktorá sa zaoberá politickými a ekonomickými dopadmi rozšírenia, pritom vychádza z niekoľkých scenárov. Priaznivý scenár po rozšírení predpokladá, že HDP terajších 15 krajín únie porastie ročne o 2 %, český HDP o 3,7 %. Potom by ČR potrebovalo na dosiahnutiu "starej únie" uvedených 39 rokov. Lotyšsko a Poľsko 58, respektíve 59 rokov a Slovensko 38 rokov pri predpokladanom ročnom raste HDP o 4 %. Zaostávanie za starými krajinami je však pre ČR aj pozitívne, a to z hľadiska záujmu investorov. Tí uvádzajú ako jeden z hlavných dôvodov príchodu do ČR nižšie náklady, vrátane miezd a poplatkov za kancelárske plochy.
Podľa iného scenára ani samotné členstvo nie je zárukou blahobytu. "Ilustruje to príklad Grécka, ktoré urobilo po vstupe relatívne malý pokrok a Írska, ktoré začínalo z rovnakej pozície. Členstvo v únii nie je zárukou úspechu samo o sebe," uviedol jeden z autorov správy EIU Daniel Franklin.
Vlády krajín nováčikov musia teda viesť optimálnu hospodársku a sociálnu politiku. "Keď krajiny východnej Európy nebudú robiť žiadne chyby, môžu sa dostať na priemer EÚ do 50 rokov," hovorí štúdia.
Jedným z niekoľkých predpokladov takejto politiky je napravenie verejných financií, zhodujú sa českí analytici. "Daňové sadzby by sa preto mali upraviť tak, aby boli konkurencieschopné voči Slovensku či Slovinsku," tvrdí napríklad analytik Marek David.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.