Luxemburg 17. júna (TASR) - Ministri poľnohospodárstva krajín EÚ sa dnes opäť pokúšali o reformu európskej poľnohospodárskej politiky a prekonanie odmietavých postojov Francúzska, ktoré je proti akýmkoľvek zmenám.
Súčasná poľnohospodárska politika EÚ je veľmi často kritizovaná za deformovanie svetového trhu a vysokú finančnú náročnosť. Poľnohospodárstvo EÚ v súčasnosti pohltí takmer polovicu ročného európskeho rozpočtu. Takmer 100 miliárd eúr je vyčlenených na poľnohospodárske účely.
Európsky komisár pre oblasť poľnohospodárstva Franz Fischler dnes vyhlásil, že k dosiahnutiu dohody dôjde pravdepodobne tento týždeň. Ako ďaleko pokročia zmeny v poľnohospodárskych dotáciách pred zasadnutím Svetovej obchodnej organizácie (WTO), bude podľa F. Fischlera závisieť od ich najväčšieho poberateľa Francúzska. Komisár dodal, že pokračovanie rozhovorov s WTO o možných reformách v oblasti poľnohospodárstva posilní negociačnú pozíciu bloku a zabráni ďalším výdavkom za príliš veľké poľnohospodárske dotácie. Šance na dosiahnutie kompromisu sú však podľa väčšiny ministrov vyššie ako v minulom týždni.
F. Fischler zároveň navrhol aj reformný plán, ktorého základom je prelomenie vzájomného prepojenia medzi množstvom farmárskej produkcie a objemom dotácií, ktoré farmári dostávajú. Toto prepojenie bolo často obviňované za to, že núti farmárov k nadvýrobe v snahe dosiahnuť vyššie dotácie z Bruselu. Plán takisto navrhuje redukciu dotácií, pri ktorej by úspory plynuli na rozvoj vidieka.
Na zasadnutí WTO, ktoré sa uskutoční v septembri v mexickom Cancune, očakávajú exportní konkurenti z USA, Austrálie a Brazílie, že EÚ bude vystavená zvýšenému tlaku na znižovanie poľnohospodárskych dotácií.
(1 EUR = 41,333 SKK)