Pre človeka, ktorý hľadá zamestnanie, asi neexistuje horšia veta, než ono známe: „S poľutovaním vám oznamujeme, že…“ Väčšinou ju personalisti zasielajú v štandardizovanej forme listom - málokedy kvôli odmietnutiu zdvihnú telefón.
Ak spĺňate všetky požiadavky na dané miesto, a opäť to nevyjde, skúste napríklad ukázať odoslané podklady poradcovi v personálnej agentúre, s ktorou spolupracujete - možno nájde chyby, ktoré vás z boja o miesto dopredu vyraďujú, a pridá niekoľko užitočných tipov, ako sa ich vyvarovať.
Výborné vysvedčenie, referencie, kvalitná prax
Máte v rukách vynikajúce vysvedčenie, dobré referencie a za sebou prax, a napriek tomu nachádzate v schránke iba zamietavé listy? Na dobré miesta sa hlásia väčšinou rovnako kvalifikovaní uchádzači ako vy a akékoľvek chyby vaše šance na úspech prudko znižujú. Všetci opýtaní personalisti priznávajú, že často sa nestačia čudovať, aké podklady sú ľudia schopní poslať. Tie najhoršie končia rovno v kôpke „odmietnuť“.
V podkladoch sú hrúbky neprípustné
Kto chce svoje šance v boji o miesto zvýšiť na maximum, nesmie zabudnúť na starostlivú kontrolu všetkých podkladov, ktoré v žiadosti zasiela. Obsahujú všetky nevyhnutné údaje? Je napísaný sprievodný list originál a vzťahuje sa k danej pozícii? Čo pravopis? Jeden preklep možno odpustiť, nie však mnoho hrúbok, ktoré svedčia o tom, že si dokument po sebe ani neprečítal. Pravidlá platia rovnako pre e-mailovú komunikáciu, ako pre klasický „papierový“ list.
Aktualizácia životopisu
Nezabúdajte ustavične aktualizovať životopis, viac-menej by mal končiť dátumom odoslania žiadosti. Ak prikladáte referencie, nemali by sa vzťahovať iba na miesto, z ktorého ste odišli už pred piatimi rokmi.
Zlaté pravidlo
Zlatým pravidlom by malo byť - hovorte iba, keď sa vás pýtajú. Ak sa začnete s personalistom nezáväzne rozprávať, pravdepodobne prezradíte veci, ktoré mali radšej zostať skryté. Kým pôjdete na pohovor, spomeňte si na ten posledný, ktorý ste absolvovali, a skúste pomenovať všetky chyby, ktorých ste sa dopustili. Načo sa vás pýtali? Na aké otázky ste nemali pripravenú odpoveď? Čo z vašich odpovedí nebolo prijaté pozitívne? Skúste sa spýtať toho, kto s vami pohovor viedol, slušný človek by vám mal dať úprimnú odpoveď.
Na pohovor sa pripravte
Ani ten najlepší personalista nič nezmôže, ak príde kandidát na pohovor úplne nepripravený. Personalisti sú často konfrontovaní s kandidátmi, s ktorými rozhovor je iba stratou času. Nemajú pripravené odpovede ani na štandardné otázky. Keď sa už z nich podarí vytiahnuť nejakú odpoveď, nechcú vedieť nič nové o spoločnosti či ponúkanej pozícii.
Rovnako dôležité ako správne odpovede sú i správne otázky. Nemusíte sa práve pýtať na presné výsledky finančnej uzávierky, ale predpokladá sa, že v inzeráte iste nenájdete všetky informácie, ktoré vás zaujímajú. Premýšľajte o tom, čo o danej pozícii či spoločnosti by ste chceli vedieť. Aká je stratégia firmy? Plánuje sa ďalší rozvoj oddelenia, aké ciele sa majú dosiahnuť? Šťastie žičí iba dobre pripraveným, to platí i pri hľadaní práce.