Paríž 19. júna (TASR) Za vznik krúžku krajín, ktoré chcú viac napredovať v ďalšom prehlbovaní už rozšírenej Európskej únie, sa vyjadril predseda zahraničného výboru francúzskeho Národného zhromaždenia a bývalý predseda vlády Edouard Balladur. V rozhovore pre dnešné číslo denníka Le Figaro zdôraznil, že Európska únia s 25 členskými krajinami nebude môcť byť uniformná.
Aj preto sa podľa Edouarda Balladura, ktorý bol predsedom francúzskej vlády v rokoch 1993-95, v projekte Konventu o budúcnosti Európskej únie ráta s pojmom posilnená spolupráca.
Edouard Balladur si myslí, že krajinám, ktoré budú chcieť postupovať spoločne ďalej, to nielen nemožno zabrániť, ale naopak, v tomto úsilí ich treba povzbudiť. Tí, čo budú chcieť dať dovedna viac kompetencií v menovej, ekonomickej, vojenskej alebo diplomatickej oblasti, to majú mať možnosť vykonať. Podľa Balladura si v súčasnosti treba položiť otázku, či niektoré štáty môžu byť v krúžku viac napredujúcich krajín. Nemôže v ňom byť Veľká Británia, ktorá nedávno potvrdila, že ešte nechce prijať spoločnú európsku menu.
Po tejto námietke vzniesol aj druhú, týkajúcu sa vojenskej oblasti. Na rozvoji vojenskej oblasti EÚ sa má podľa Balladura podieľať čo najviac krajín, medzi ktorými iste má byť Francúzsko a Nemecko. Lenže mnohí partneri v EÚ sa obávajú, aby sa únia nestala priveľmi nezávislou od NATO a aby to neviedlo k duplikácii rozhodovacích systémov. Znamená to, že niektoré krajiny sa pozerajú na obrannú politiku EÚ len v rámci NATO, ako je to teraz. Zostavenie obrannej doktríny v EÚ si vyžaduje podľa Balladura nanovo posúdiť vzťahy medzi EÚ a NATO, aby nastala rovnováha medzi nimi. Sme členmi NATO, ale to nám nemôže brániť, aby sme sa v rámci EÚ nedohodli na zorganizovaní vlastných síl s cieľom uskutočniť vojenské operácie na žiadosť aliancie, alebo bez jej žiadosti, povedal.
Niekoľko rokov krúžok viac napredujúcich krajín, zoskupujúci tie, čo sa rozhodnú užšie spolupracovať vo všetkých oblastiach, bude tvoriť len niekoľko členov EÚ. Ostatné krajiny sa budú môcť podľa situácie a vlastnej vôle zúčastňovať na práci v jednotlivých oblastiach, napríklad vojenskej, menovej alebo diplomatickej. To znamená, že nielen EÚ nemôže byť uniformná, ale počas určitého prechodného obdobia sa bude vyznačovať rozmanitosťou riešení, povedal Balladur pre Le Figaro.