Hlavnými témami stretnutia lídrov 25 krajín rozšírenej EÚ, medzi ktorými je aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, bude návrh európskej ústavy, imigračná politika, vzťahy s Balkánom a USA, ako aj situácia v Iraku a na Blízkom východe.
Šéfovia štátov a vlád európskej dvadsaťpäťky sa najskôr zišli s predsedom Európskeho parlamentu Patom Coxom, potom sa budú venovať imigračnej a azylovej politike a na následnej pracovnej večeri situácii v Iraku a na Blízkom východe.
V rovnakom čase budú večerať aj ministri zahraničných vecí, ktorí sa budú venovať situácii v Iráne, Severnej Kórei a návrhu prvej bezpečnostnej doktríny EÚ, ktorý pripravil vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Dokument zdôrazňuje, že únia musí mať skutočnú bezpečnostnú stratégiu, aby bola schopná čeliť novým medzinárodným hrozbám ako šírenie zbraní hromadného ničenia, terorizmus či "darebácke" štáty. Únia musí byť pripravená použiť v prípade použiť nielen ekonomické a diplomatické, ale aj vojenské prostriedky, píše sa v dokumente.
Základným rámcom pre medzinárodné vzťahy má byť Charta OSN a medzinárodný poriadok má byť založený na multilateralizme. Dokument tiež zdôrazňuje nenahraditeľnosť transatlantických vzťahov. "Spoločným konaním môžu byť Európska únia a USA úžasnou silou pre dobro sveta," píše Solana v dokumente.
Summit sa mal pôvodne začať o 18.00 h SELČ, zlé počasie však znemožnilo presun štátnikov zo Solúnu do Porto Karras vrtuľníkmi a začiatok schôdzky bol preto odložený.
V piatok je na programe summitu návrh európskej ústavy, v sobotu stretnutie s lídrami krajín západného Balkánu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh