Londýn 21. júna (TASR) - Skôr než zvyčajne otvárali dnes kníhkupectvá po celom svete svoje dvere davom nadšených mladých čitateľov a ich rodičov, ktorí sa postavili do radov, aby si mohli kúpiť piatu knihu o Harrym Potterovi.
Vydanie 766-stranového pokračovania dobrodružstiev chlapca čarodejníka, ktoré britská autorka J.K. Rowlingová nazvala Harry Potter a Rád Fénixa, vyvolalo globálne pobláznenie a stalo sa najväčším uvedením knihy na trh v histórii.
Deti a dospelí, mnohí prezlečení za postavy z kníh o Potterovi, obliehali kníhkupectvá od Malajzie a Austrálie po Britániu a Spojené štáty už dlhé hodiny pred ich otvorením.
V Austrálii mohlo 800 fanúšikov absolvovať špeciálnu jazdu parným vlakom z hlavnej stanice v Sydney. Aj v neanglicky hovoriacich krajinách ako Čína, Rakúsko či Nemecko kníhkupci začali predávať už v skorých hodinách a hlásili obrovský záujem čitateľov.
Príbehy Pottera, ktorým pripisujú zásluhu na oživení záujmu detí o knihy, posilnili podľa obchodníkov aj záujem o čítanie v angličtine.
V Číne, kde nové vydanie nebolo propagované, predali v jedinom obchode v Pekingu v priebehu niekoľkých hodín 80 kníh, a to aj napriek na miestne pomery vysokej cene. Rád Fénixa v krajine súperí s nepravými vydaniami, ktorými miestni autori doviedli dobrodružstvá "Cha-li Po-tchela" už k ôsmim zväzkom.
Rowlingovej, ktorá začala o Harrym písať ako rozvedená slobodná matka žijúca zo sociálnych dávok v prenajatom byte v škótskom Edinburghu, medzitým trvalo dokončenie najdlhšieho pokračovania série celé tri roky. Väčšinu z tohto času vraj zažívala tvorivú krízu.
Podľa 37-ročnej autorky zažije mladý čarodejník tentoraz skutočne ťažké časy. V novej knihe spolu s dvoma najlepšími priateľmi prechádza pubertou a bude mať po prvý raz starosti s dievčatami. Okrem toho má byť "oveľa zlostnejší".
Čitatelia listujúci v texte rýchlo objavili, ktorú z kľúčových postáv Rowlingová nechala v piatom pokračovaní zomrieť. Ide o Harryho krstného otca Siriusa Blacka. Jeho smrť sa odohrá násilne a autorka sa priznala, že pri písaní tejto pasáže knihy si aj poplakala.
Z prvých štyroch kníh sa na svete predalo vyše 200 miliónov výtlačkov a preložili ich do 55 jazykov. Nakrútili podľa nich dva filmové trháky, ktoré spolu s knihami ročne vyniesli príjmy odhadované na štyri miliardy eur.
Na dnešné uvedenie piatej knihy dodali do kníhkupectiev v Británii asi 2,5 milióna výtlačkov. V Spojených štátoch toto číslo dosiahlo okolo 8,5 milióna kusov. Vydania v ďalších jazykoch sa pripravujú na jeseň.
Príbehy zarobili Rowlingovej údajne viac než 400 miliónov eur, čo presahuje aj príjem britskej kráľovnej Alžbety II. Hoci sama autorka popiera, že je bohatá ako panovníčka, tvrdí, že odmeny za jej prácu bola "úplne neúmerná".
Rowlingová, ktorá sa v decembri 2001 znova vydala a v marci tohto roku porodila chlapca, už začala písať šiesty diel série. Plánuje najmenej ďalšie dve pokračovania, vydavateľovi však povedala, že neprijme žiadne termíny pre ich ukončenie.