
Európsky komisár Pedro Solbes včera povedal, že reakcie na jeho posledné vyhlásenia o pohyboch kurzov mien krajín, ktoré chcú prijať euro, boli nedorozumením. Žiadne obmedzenie na 2,25-percentný výkyv kurzu nebude, dôležitá bude stabilita meny a tá sa bude posudzovať individuálne.
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Krajiny, ktoré budú po vstupe do Európskej únie nahrádzať svoje meny jednotným eurom, si vydýchli. Ich kurz bude pred vstupom do menovej únie môcť kolísať výraznejšie, ako sa hovorilo pred mesiacom.
Európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Pedro Solbes v máji povedal, že kandidátske krajiny budú musieť dodržať kurzovú odchýlku 2,25 percenta namiesto 15 percent, o ktorých sa uvažovalo pôvodne. „Je to nedorozumenie. Nebude povinnosťou udržať kurz v pásme 2,25 percenta, uvádzal som to iba ako prax z minulosti,“ vyhlásil včera Solbes.
Presné pásmo podľa vyjadrení komisára stanovené nebude. „Rozhodnutie je, že mena musí byť stabilná,“ zdôraznil Solbes. Jej stabilita sa bude posudzovať individuálne, výkyvy sa budú či nebudú dať akceptovať podľa toho, čo ich spôsobí.
Ak by únia trvala na užšom pásme, noví členovia by mali ťažšie podmienky ako zakladajúci. Každá krajina musí pred vstupom do menovej únie absolvovať dvojročné testovacie obdobie v systéme výmenných kurzov. Keď do neho vstupuje, stanoví sa centrálny kurz jej meny voči euru. Pôvodné stanovisko únie bolo, že odchýliť sa od neho môže o 15 percent, pred mesiacom Solbes povedal, že to bude 2,25 percenta.
Takáto podmienka by komplikovala situáciu vstupujúcim krajinám. Centrálni bankári aj ekonómovia proti nej tvrdo vystúpili. Zhodnocovanie mien budúcich členov únie považujú za prirodzené. Približovaním sa úrovne ekonomiky sa budú meny tak ako doteraz zhodnocovať. Ak by krajiny boli nútené kurz príliš strážiť, ceny by sa viac museli vyrovnať prostredníctvom inflácie.
Maďarsko v príprave na vstup do systému výmenných kurzov už určilo pre forint rozpätie 15 percent na obe strany od stanovenej hodnoty, ale dvakrát sa pre to dostalo pod tlak špekulatívnych útokov na devízovom trhu.
Kritika užšieho pásma stále neutícha
VARŠAVA - Májové vyhlásenia európskeho komisára pre euro Pedra Solbesa o fluktuačnom pásme ešte včera kritizovala poľská ministerka pre európsku integráciu Danuta Huebnerová. „Solbesove návrhy bude podľa všetkého nemožné zaviesť,“ povedala ministerka. „Prvé roky po vstupe (do Európskej únie) by mohli byť obdobím zvýšenej rozkolísanosti vyplývajúcej z veľkých štrukturálnych zmien a prílevu kapitálu. Nechcú nás (predstavitelia EÚ) do eurozóny príliš skoro, pretože majú svoje vlastné problémy a boja sa nových,“ dodala. (čtk)