Madrid/Ženeva 26. júna (TASR) - Summit USA-EÚ vo Washingtone zaujal dnes viaceré európske denníky, pretože ako píšu španielske noviny ABC, napriek rozdielom v ekonomických a politických tradíciách Európa a USA vyznávajú rovnakú filozofiu rešpektovania občianskych slobôd, záväznosť zákonov a pravidiel občianskej spoločnosti a obrany slobodného sveta. Preto sú podobné schôdzky dôležité, uisťuje ABC, ktorý vo svojom článku komentuje aj dohodu o právnej spolupráci. Je vraj pokusom vyrovnať sa s rozdielmi medzi odlišnými koncepciami práva. Napríklad kým Európania podporujú Medzinárodný trestný tribunál (ICC), USA využívajú každú príležitosť, aby ho mohli sabotovať.
"Po spore o treste smrti je to v povojnových dejinách euroamerických vzťahov ďalší prípad, keď sa dva piliere západnej demokracie výrazne rozchádzajú v zásadnej otázke," píše denník a dodáva, že tento stav núti obe strany akceptovať dočasné nezrovnalosti pri aplikácii medzinárodného práva.
"To je ale stále lepšie, než keby sa v mene transatlantického súladu poškodili zásady, ktoré obe strany budovali viac než pol storočia."
Švajčiarsky denník Le Temps si všíma aj otázku geneticky modifikovaných plodín a upozorňuje, že na summite sa preberala hneď v niekoľkých rovinách:
"Už keď sa európski hostia zhromaždili v Bielom dome na večeri, prezident George W. Bush ich informoval, že na jedálnom lístku sú geneticky modifikované potraviny," píše.
A európskych komisárov v Bruseli nebezpečne zaskočilo, keď začiatkom týždňa Bush vyhlásil, že európsky postoj k modifikovaným potravinám "vychádza z nepodložených a nevedeckých obáv, ktoré spôsobujú aj hladomor v Afrike," dodáva záverom švajčiarsky denník Le Temps.