Šéf nemeckej diplomacie v spolkovom sneme Bundestagu pred začiatkom rozpravy o rozšírení Európskej únie o desať krajín, vrátane SR, uviedol, že kľúčové body sa do ústavy podarilo presadiť.
Fischer čítajúc vládne vyjadrenie k ústave predloženej na minulotýždňovom summite EÚ v gréckom letovisku Porto Karras vyhlásil, že ústava nie je kompromisom založeným na najnižšom spoločnom menovateli, ale "dobre vyváženým kompromisom."
Potvrdil aj, že Berlín ústavu podporuje, aj keď k nej má ešte niekoľko výhrad.
Tých niekoľko výnimiek zahŕňa celkovo 57 bodov, ktoré by ešte Nemecko chcelo v 68-strannom dokumente pozmeniť. Najdôležitejšou prioritou krajiny je pritom presadenie väčšinového hlasovania pri rozhodnutiach týkajúcich sa zahraničnej politiky. Niektoré krajiny, vrátane Británie, však namietajú proti tomuto návrhu, pričom chcú zachovať súčasný systémy jednomyseľnosti, v rámci ktorého má akýkoľvek člen pätnástky právo blokovať rozhodnutie.
Rokovania o finálnej verzii európskej ústavy sa začnú na októbrovej medzivládnej konferencii. Lídri EÚ dúfajú, že sa im podarí dopracovať sa k definitívnej verzii koncom roka, avšak niektorí pozorovatelia sú toho názoru, že rozhovory o ústave sa pretiahnu aj do roku 2004.