
Pokémoni zaplavili trh – deti sa dožadujú aj plastových figúrok.
FOTO – ARCHÍV
ný chlapec a štvorročné dievčatko skončili s ťažkými poraneniami v nemocnici. V Belgicku bola reklamná mánia na Pokémonov vybičovaná do krajnosti. Plastové postavičky vkladali aj do detských zemiakových lupienkov. Malé dieťa sa figúrkou Pokémona nevedomky zadusilo. Pokémonom v Belgicku týmto odzvonilo.
V šesťdesiatich krajinách regulačné orgány vysielanie toho seriálu zakázali, označili ho za škodlivý. V krajných prípadoch povolili vysielanie len niektorých častí. Kým v mnohých krajinách sa vedú ostré debaty, ako sa zbaviť pokemánie, Slovenská televízia nedávno začala seriál vysielať.
Prišli z Japonska
Pred piatimi rokmi bol v Japonsku na základe videohry vytvorený seriál, v ktorom vystupuje okolo 159 postavičiek Pokémonov. Majú čudne znejúce mená, napríklad Salameš, Reptincel, Totrank. Bojujú, ale nikdy nezomrú. Niekedy sú ranení, ospanliví a často zamdlievajú. Provokujú do násilností. Distribútori to však ospravedlňujú tým, že je lepšie, keď sa deti vybúria na virtuálnych postavičkách, ako by sa mlátili so spolužiakmi. V celom seriáli opakujú štyri kľúčové slová – chytiť, vycvičiť, zbierať, vymieňať, ktoré sú adresované deťom sediacim pred obrazovkou.
Negatívne účinky na deti
Už v roku 1997 informovali svetové agentúry o negatívnych účinkoch tohto seriálu. Podľa agentúry Reuters bolo v Japonsku viac ako 700 ľudí, z toho najviac detí, hospitalizovaných po odvysielaní osemnástej časti seriálu. Deti zvracali, mali záchvaty, podráždenie očí. Diagnózou bola fotosenzitívna epilepsia. Experti zistili, že jej spúšťacím mechanizmom je rýchle striedanie farebných záberov. Najkritickejšou bola scéna výbuchu vakcínovej bomby, ktorá mala zničiť počítačový vírus. V priebehu piatich sekúnd z očí postavičky Pikachu vyblesklo až 54 zábleskov rôznych farieb.
Na negatívne účinky seriálu upozorňovala pred dvoma rokmi aj mediálna odborníčka Nataša Slavíková: „Obrazy sa prezentujú tak, aby provokovali a dráždili oči. Kontrastnou hrou ostrosti, neostrosti a rýchlymi strihmi sa vytvára samoúčelný dojem pohybu. U detí to vyvoláva nielen úžas, ale aj šok. Deti milujú farbu a svetlo, ale ich detská duša a krehké telo sa podvedome bránia.“
Pokémoni na STV
Pokémoni striehnu na deti z obrazovky STV od začiatku februára každý víkend o 18.45 h. Pred príbehom aj po ňom idú reklamy s nosným heslom „aj ty si zožeň svojho Pokémona“. Seriál aj reklamu dodáva pre STV firma ADC Blackfire, ktorá je distribútorom hracích kariet Pokémon.
Na otázku, kto odsúhlasil vysielanie tohto seriálu, tlačový tajomník STV Vladimír Hák odpovedal: „Väčšinou sa takéto rozhodnutia prijímajú kolektívne po zvážení programových, ale aj ekonomických parametrov. Seriál sa vysiela v mnohých krajinách, a keby ho nevysielala STV, určite by ho detský divák dostal z inej slovenskej obrazovky. Vysielame ho až po detskom bloku, ktorý sa končí Večerníčkom o 18.45 h. Vtedy by už malé deti mali byť v posteli alebo aspoň pod dozorom rodičov.“ Podľa Háka STV odvysiela len neškodné časti seriálu, ktoré rýchle striedanie farieb neobsahujú.
Čo hovorí zákon
Podľa nového zákona o vysielaní a retransmisii sa relácie, ktoré by mohli ohroziť vývin maloletých alebo narušiť ich zdravie a emocionálny stav, nesmú vysielať v čase od 6.00 h do 22.00 h. V dôvodovej správe sa uvádza ako príklad „japonský animovaný seriál, kde sa objavilo niekoľko prípadov epileptických záchvatov detí, ktoré ho sledovali“.
Rada pre vysielanie a retransmisiu zatiaľ seriál Pokémon iba monitoruje. „Ak sa však preukáže jeho škodlivosť, začne správne konanie voči televízii,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie rady Jarmila Grujbárová.
„Najväčší problém je v tom, že je to vysielané vo verejnoprávnej televízii a v čase, keď sú deti zvyknuté na večerníček. Je to televízia, ktorú si platíme z koncesionárskych poplatkov všetci. Ide tu o konfrontáciu s verejným záujmom, ktorým je ochrana detí,“ povedala Sláviková.
MIRKA HOROBOVÁ