Bratislava 26. júna (TASR) - Do výchovno-vzdelávacieho projektu Poznaj svoju minulosť - Pátranie po predkoch sa zapojilo vyše 7000 žiakov zo 450 základných a stredných škôl na Slovensku. Druhý ročník súťažných prác dnes vyhodnotili na pôde Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).
Pri pátraní po svojich predkoch vychádzali účastníci projektu z priezviska. Na Slovensku žije vyše päť miliónov obyvateľov, ktorí sú nositeľmi vyše 185 000 priezvisk. Jedno priezvisko má okolo 30 ľudí. V hľadaní faktov z rodinnej histórie mohli mladí pátrači ísť najmenej tri storočia do minulosti, lebo približne 300 rokov sa na Slovensku povinne vedú matriky.
Študenti vo svojich prácach objavili mnohé zaujímavé súvislosti. Juraj Tóth zo Šamorína napríklad zistil, že jeho prapradedo po krachu svojej reštaurácie pracoval na lodi Carpatia, ktorá zachraňovala topiacich sa z Titaniku. Ďalšie jeho korene siahajú k pradedovi Ďurkovi Langsfeldovi, ktorého ako slovenského dobrovoľníka popravili roku 1849. Čo informácia, to ľudský osud a inšpirácia pre ďalšie prehŕňanie sa v rodinnej pozostalosti. Odbornú porotu zo všetkých najviac zaujali dve práce, ktoré dokázali pútavo skĺbiť rodokmeň vlastných rodín s históriou regiónov, v ktorých žijú. Prvenstvo si rozdelili žiačka 5. ročníka ZŠ v Dubnici nad Váhom Martina Rýdza a študentka Gymnázia v Želiezovciach Lívia Janyíková.
Metodickopedagogické centrum na Tomášikovej ulici v Bratislave, Občianske združenie ALFA a Občianske združenie Marcus Aurelius, ktoré projekt organizačne zastrešujú, sa ním usilujú primať mladých ľudí k budovaniu rodinných kroník a archívov, zlepšeniu komunikácie v širšie chápaných rodinných väzbách a posilneniu historického nadnárodného povedomia mládeže v súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie, uviedol pre TASR vedúci oddelenia školstva BSK Ľubomír Pajtinka.