BRATISLAVA – Rozhodnutie vlády nezachraňovať skrachovanú Devín banku znamená, že jej klienti sa k svojim vkladom v banke dostanú až s niekoľkotýždňovým oneskorením. Vklady, ktoré podliehajú pod zákonnú ochranu, bude vyplácať Fond ochrany vkladov.
Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Mariána Juska podliehajú zákonnej ochrane vklady v celkovom objeme 11,263 miliardy korún. Nie všetky fond bude musieť vyplatiť. „V banke je okolo stotisíc účtov. Nie všetky však musia byť vyplatené, pretože niekto mohol mať otvorených aj viac účtov,“ povedal Jusko.
Podľa zákona o ochrane vkladov by fond mal vyplatiť všetky fyzické osoby, najviac do výšky približne 340-tisíc korún.
O konkrétnom dátume vyplácania poškodených klientov guvernér centrálnej banky nechcel hovoriť. „Nevieme, v akom stave je informačný systém Devín banky. (…) Neodvážim sa povedať nejaký presný dátum, kedy by mohli byť jej klienti vyplácaní z Fondu ochrany vkladov,“ zdôraznil.
Problémy Devín banky prepukli naplno minulý týždeň, keď na ňu Národná banka Slovenska uvalila nútenú správu. Urobila tak po tom, čo sa plán ozdravenia banky, vypracovaný jej manažmentom, ukázal ako podvrh.
Bývalý manažment Devín banky spolu so zástupcom údajného investora presviedčali centrálnu banku, že japonská spoločnosť Japan Grade One má vážny záujem o navýšenie základného imania o tri miliardy korún. Predstavitelia Devín banky pritom dokonca verejne vyhlasovali, že nový investor už na tento účel zložil požadovanú sumu na špeciálny účet v Devín banke.
Centrálna banka však zistila, že žiadny trojmiliardový vklad v skutočnosti neexistoval a Japan Grade One je spoločnosť vlastnená jediným človekom a so základným imaním v hodnote približne milión korún. Nútenú správu preto uvalila ešte skôr, ako vypršal termín, ktorý Devín banke určila na očakávané kapitálové posilnenie.
MICHAL NALEVANKO