„Dal som sem peniaze kvôli vysokým úrokom. Koncom týždňa sa mi končil termínovaný vklad. Namiesto toho teraz skončím ja… Možno ešte svoje peniaze uvidíme z Fondu ochrany vkladov, ale kedy a či to vôbec bude?“ ponosoval sa päťdesiatnik.
Ešte horšie je na tom 69-ročný dôchodca Ladislav G. „Už v Gold Fin Investe som prišiel o 400 000 korún. Z celoživotných úspor mi zvýšilo 120 000 a tie som dal do Devín banky, aby som mal peniaze v bezpečí a aby mi zostalo takrečeno na truhlu. Povedal som si, dobre, že som nenechal peniaze doma v pančuche, lebo odvtedy mi už štyrikrát vykradli byt. Navyše krach Gold Finu manželka ťažko znášala a ochorela na srdce. Odvtedy potrebujeme každý mesiac 2200 korún na lieky, čo sme až doteraz financovali z úspor. Neviem, z čoho to bude teraz, keď sa nevieme dostať k svojim peniazom. Videli ste už takého smoliara?“
Okolo prechádzajúca štyridsaťročná klientka banky len bezradne skonštatovala. „Je koniec. Keď nemajú peniaze teraz, nebudú ich mať ani potom…“
Ďalší klienti mali v banke uložených väčšinou okolo 100 000 korún. Keďže sa im práve tento týždeň končili termínované vklady, časť peňazí si mali v pláne vybrať ešte včera. Ani to sa im nepodarilo. Svoje dostala aj ministerka financií. „Hovorila, nech nedávame peniaze do nebankových finančných inštitúcií. A tu vidíte výsledok,“ mávol rukou muž v strednom veku.
Doplnil ho dôchodca Milan M. „Oddnes dávam peniaze do pančuchy.“
Vedúcim košickej pobočky Devín banky je syn poslanca za SDĽ Viliama Sopka. Včera sme ho chceli osloviť, ale nepodarilo sa. Do vnútra pobočky nás ochranka nevpustila, telefón do banky mal stále obsadzovací tón a mobil na V. Sopka juniora nás len informoval, že jeho majiteľ „nie je v dosahu“.
MARIÁN KIZEK