
Po prvých zberoch zeleniny vysievame na hriadky aj brokolicu. FOTO - ARCHÍV
O pár dní tu máme najteplejší mesiac v roku, ktorý sprevádzajú lejaky a búrky. Po nich sa často vytvára prísušok - ekozáhradkári sa pred ním môžu brániť nastielaním pôdy.
Nastielame aj všetky záhony, ktoré sa uvoľnili po zbere záhradných plodín a nemajú byť využité následnými plodinami ani na zelené hnojenie. Zelené hnojenie má pre ekozáhradkárov veľký význam, pretože zvýši úrodnosť pôdy biologickým spôsobom. Sejbu miešaniek na zelené hnojenie odporúčame ukončiť do konca júla.
Keď chceme na záhonoch po prvých zberoch zeleniny zobrať na jeseň ďalšiu úrodu, vysadíme alebo vysejeme rímsky šalát, karfiol, brokolicu, okrúhlicu, kvaku, reďkev japonskú, hadomor španielsky (čierny koreň), fenikel a poľníček. Uprednostňujeme úrodné odrody s kratším obdobím vegetácie, odolné či tolerantné proti niektorým chorobám a fyziologickým poruchám.
V júli dorastajú a dozrievajú plody skorých odrôd záhradných rastlín. Súčasne nastáva diferenciácia pukov ovocnín, ktorá zvyšuje nároky rastlín na vlahu. Zavlažujeme ich preto intenzívnejšie väčšími dávkami, najmä pôdu, do ktorej sme vysiali alebo vysadili zeleninu v letných mesiacoch. Po závlahe pôdu prekypríme, najlepšie v podvečerných hodinách.
V týchto dňoch sa končí zber jahôd. Z jahodoviska odstránime nástielku, poplazy a zbavíme ho starého lístia. Keď sa v ňom počas vegetácie vyskytli vo väčšom rozsahu choroby, listy skosíme a vyhrabeme. Výsadbu potom okopeme a pôdu nastelieme kompostom alebo inou organickou hmotou.
Staré odrodené trsy malín a konáre ríbezlí i egrešov po odrodení odstránime. Z egrešov zrežeme aj konce konárikov napadnutých múčnatkou.
Zavlažujeme výdatnejšie, predovšetkým na jar zasadené stromčeky a nastielame pôdu okolo nich. Do vodorovnej polohy a oblúkov ohýbame konáre na vretenách a ovocných stenách. Vyväzujeme vinič a vyplievame zálistky. V čase sucha zavlažujeme kompost, sústavne ho dopĺňame vhodnými odpadmi zo záhrady a domácnosti. Odporúča sa zaliať ho hnojivým roztokom z močovky, hnojovice alebo hydinového trusu, prípadne nálevom z pŕhľavy a iných divorastúcich vhodných rastlín. Osvedčil sa tiež nálev z listov rajčiaka, ktoré vyštipujeme z kolíkových rajčiakov (zálistky).
V júli budeme ošetrovať jadroviny proti druhej generácii obaľovača jablčného a tiež broskyne aj slivky proti obaľovačovi, vinič proti peronospóre, múčnatke, botrytíde a obaľovačom, rajčiaky a zemiaky proti fytoftóre, uhorky proti plesni uhorkovej a múčnatke, cibuľu proti plesni cibuľovej. Odstraňujeme slimáky a slizniaky na zelenine, najmä za daždivého počasia. Ekozáhradkári používajú proti týmto škodcom predovšetkým mechanické spôsoby a biopreparáty, najmä výťažky z rastlín, ktoré ich odpudzujú. Z chemických prípravkov uprednostňujú predovšetkým povolené sírnaté a meďnaté prípravky. V horúcich dňoch nezabúdajme na prísun vody do napájadiel pre vtáctvo.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.