Z. P., Hurbanovo
Čiastočné alebo úplné zhnednutie listov hrušiek vyvoláva silné slnečné žiarenie, ktoré býva často sprevádzané aj horúcim vetrom. K tomuto slnečnému úpalu dochádza väčšinou po výraznej zmene počasia, keď sa po niekoľkodňovom chladnejšom období náhle oteplí a prudko sa zvýši intenzita slnečného žiarenia. Nie všetky odrody hrušiek sú na slnečný úpal rovnako citlivé. Najčastejšie býva postihovaná Konferencia a niektoré maslovky.
Ako dlho účinkujú prípravky na ochranu rastlín? I. Š., Bratislava
Mnoho záhradkárov považuje dĺžku čakacej (ochrannej) lehoty prípravkov za dobu, počas ktorej použitý prípravok chráni ošetrenú plodinu. Táto lehota sa však týka ochrany zdravia konzumenta a uvádza, koľko dní treba po ošetrení čakať, alebo koľko dní sa nemôže ošetrená plodina konzumovať či zberať. Väčšina prípravkov aplikovaných vo forme postrekov účinkuje maximálne dva týždne. To je dôležité predovšetkým pri hubových chorobách, proti ktorým sa postreky počas vegetačného obdobia viackrát opakujú. Pri normálnom priebehu počasia ich stačí opakovať v dvojtýždňových intervaloch. Keď po postreku prevláda daždivé počasie, intervaly treba skrátiť na 10 až 7, niekedy dokonca až na 5 dní.
Posielam vám listy broskýň s drobnými dierkami. Čo ich spôsobuje a aké sú možnosti ochrany? F. K., Vrbové
Dierkovitosť listov broskýň, ale aj ďalších kôstkovín spôsobuje huba Clasterosporium carpophilum. Okrem listov napáda tiež plody broskýň a marhúľ, na ktorých vznikajú drobné belavé škvrny s tmavšou obrubou. V porovnaní s dierkovitosťou listov je poškodenie plodov hospodársky významnejšie. V miestach pravidelného výskytu ochorenia preto odporúčam urobiť v jarných mesiacoch za daždivého počasia niekoľko preventívnych postrekov v dvojtýždňových intervaloch prípravkami na báze mancozebu (Dithane, Novozir), ktoré majú 21-dňovú čakaciu lehotu.
Ing. JURAJ MATLÁK