Včelstvá môžu byť na trvalom stanovisku celý rok. Ak so včelstvami kočujeme, vyberieme im kočovné stanovište. Na ňom bývajú zväčša v období znášky. Z tohto hľadiska sú požiadavky na kočovné stanovište menej náročné ako kritériá na trvalé. Aj počas využívania včelej pastvy sú včelstvá asi dve tretiny roka na trvalom stanovišti. Zvyčajne od septembra do apríla.
Správny výber trvalého stanovišťa je významný faktor úspešného včelárenia. Nie je dôležité, či sú včelstvá umiestnené v intraviláne obce, pri záhradkárskej osade, v lese, v remízke alebo na lúke. Na včelnicu so sto včelstvami treba 0,3 až 0,5 hektára pozemku.
Menšieho zla z pohľadu úspešnosti včelárenia sa dopustíme, keď budeme mať včelstvá umiestnené aj 50 kilometrov od bydliska, ako nechať včelstvá hladovať. Je potrebné, aby v dolete včiel (s polomerom asi 1500 metrov) bola minimálne jedna hlavná znáška, a to vo forme nektáru alebo medovice. Na dobrom trvalom stanovišti príroda poskytuje včelám podnecovaciu znášku a peľ počas celej vegetácie. Dobrý jarný rozvoj je kľúčom pre získanie uspokojivej produkcie medu.
Pri výbere vhodného trvalého stanovišťa treba prihliadať aj na ďalšie činitele. Medzi ne možno zaradiť prístup autom na včelnicu v každom počasí. Dobré je, ak je v blízkosti včelnice zdroj zdravotne bezchybnej vody.
Pri výbere trvalého stanovišťa sa vyhnime lokalitám, kde sú silné vetry, veľké vodné plochy, vysoká spodná voda a kde je zdraviu škodlivé prostredie. Nevyhovujú ani severne orientované svahy. Je samozrejmé, že so zriadením včelnice musí súhlasiť majiteľ pozemku.
Doc. Ing. PAVEL BUCHTA, CSc.