
Saudskí Arabi a cudzinci si prehliadajú 13. mája 2003 obytný komplex Al-Hamra v hlavnom meste Saudskej Arábie po samovražedných útokoch pripisovaných teroristickej sieti al-Káida. FOTO - TASR/AFP

Ali Abdul Rahmín al-Gamdi.
FOTO - ČTK/AP
Saudská Arábia oznámila, že chytila jedného zo strojcov a organizátorov trojnásobného samovražedného útoku v Rijáde. Z teroristických útokov je podozrievaná al-Káida, ktorá sa k nim aj nepriamo priznala. V obytných štvrtiach obývaných cudzincami 12. mája zomrelo 34 ľudí.
Ani nie tridsaťročný Ali Abdul Rahmín al-Gamdi bol mozgom akcie a na zozname podozrivých bol vedený ako číslo dva. Hlavný organizátor útoku stále uniká.
Nateraz nie je známe, ako Saudi al-Gamdiho dostali. Zdroje z Rijádu tvrdia, že sa vzdal. Americká verzia hovorí, že ho chytili a zatkli. Nech už bola al-Gamdiho cesta do väzenia akákoľvek, jeho zatknutie sa dá považovať za úspech. Ak je pravdivá verzia, že sa vzdal, bude to pre neho poľahčujúca okolnosť pred súdom.
Organizátorov útokov saudskoarabská polícia lovila týždne. V polovici mesiaca napríklad v prestrelke pri Mekke zabila 5 teroristov spájaných s útokmi v Rijáde a štyroch zatkla. Objavila aj sklady zbraní a výbušnín. Celkovo pre útok zatkla už 44 ľudí.
Sypala si tak popol na hlavu, lebo krátko pred útokom jej časť útočníkov unikla. Policajti síce objavili ich hniezdo s bohatým arzenálom, ale teroristi sa stratili v prísne stráženom a kontrolovanom kráľovstve.
Okrem medzinárodnej blamáže tak museli saudskí princovia zažiť aj zdesenie z toho, že ich policajný štát je proti terorizmu bezmocný. Začali preto s masívnou kampaňou na polapenie teroristov a na pomoc si zavolali aj amerických expertov zo CIA a FBI. Presnejšie, tí sa do vyšetrovacích tímov nanútili, pretože pri útokoch zabili aj osem Američanov, a navyše boj s terorizmom je stále jedným z najzásadnejších amerických národných záujmov.
Nie je však jasné, nakoľko sa Američania podieľali na zatknutí al-Gamdiho. To, že sa už nepohybuje na slobode, však privítali.
Al-Gamdi mal podľa Američanov priame kontakty na al-Káidu a jej zložku zodpovednú za 11. september, bojoval v Afganistane v bitke pri Tora Bora, keď americkým vojakom unikol Usáma bin Ládin. Študoval islam v Afganistane aj v Saudskej Arábii.
Jeho zatknutím sa však lov na organizátorov rijádskych útokov nekončí. Podľa spravodajských informácií je časť z nich už v Iráne a saudskoarabské orgány intenzívne rokujú o ich vydaní.
Pohon po teroristoch vyvolal v krajine aj mediálne uvoľnenie. Miestne denníky napríklad tvrdia, že ruka cenzora nezasahuje tak často. Samozrejme, kritika kráľovskej rodiny je stále zakázaná.
Novinári však mohli napríklad zverejniť informácie o prestrelke v Mekke už deň predtým, ako o tom oficiálne informovali vládne miesta. Saudskí princovia sa rozhodli, že ukážu svetu, že s terorizmom skutočne bojujú.
JANA MIKUŠOVÁ