Štrasburg/Brusel 1. júla (TASR) - Európsky parlament schváli v stredu dve kľúčové právne normy, ktoré síce umožnia zrušenie európskeho moratória na potraviny s obsahom geneticky modifikovaných organizmov (GMO), podľa ich amerických producentov však ešte viac skomplikujú prístup takýchto výrobkov na európsky trh.
Europoslanci po dnešnej debate v stredu schvália dve právne normy - jednu o prísnejšom označovaní prítomnosti GMO v potravinách a krmive, druhú o pravidlách "spoluexistencie" geneticky modifikovaných a bežných poľnohospodárskych výrobkov.
Podľa navrhovaného textu bude povinné označovať prítomnosť GMO v potravinách a krmive už pri obsahu 0,9 percenta, zatiaľ čo v súčasnosti je to pri jednom percente a pravidlá sa netýkajú krmiva, len potravín.
Navrhovaná legislatíva má tiež umožniť členským štátom EÚ, aby na národnej úrovni prijali vlastné pravidlá, ako chrániť bežné poľnohospodárske plodiny pred kontamináciou geneticky modifikovanými organizmami, ak sa pestujú napríklad na jednej farme.
Návrhy privítali mimovládne organizácie, ktoré pôvodne požadovali spoločné európske pravidlá ochrany pred GMO, ale nakoniec sú spokojné s kompromisnou formuláciou, podľa ktorej môžu členské štáty prijať potrebné opatrenia, aby zabránili neúmyselnej prítomnosti GMO vo svojich výrobkoch.
"Verejnosť má základné právo konzumovať geneticky modifikované potraviny, ale mala by to odrážať aj legislatíva EÚ. Zároveň však musia poslanci podporiť opatrenia na ochranu organických a konvenčných farmárov proti kontaminácii GMO," vyhlásil pred hlasovaním Geert Ritsema z organizácie Priatelia Zeme.
Zatiaľ čo Európa podľa všetkého dospela ku kompromisu prijateľnému pre stúpencov i odporcov GMO, americkí výrobcovia geneticky modifikovaných poľnohospodárskych výrobkov sa obávajú, že nové pravidlá ešte viac skomplikujú ich prístup na európsky trh.
Hovorca amerického združenia výrobcov geneticky modifikovaných sójových bôbov Bob Callan označil nové pravidlá za "nesmierne hlúpe". Podľa denníka The Wall Street Journal takmer určite vyostria obchodný spor medzi USA a EÚ na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Kvôli nepostačujúcemu označovaniu a sledovaniu pôvodu potravín s obsahom GMO Francúzsko, Dánsko, Belgicko, Luxembursko, Taliansko, Rakúsko a Grécko od roku 1999 blokujú vstup nových GMO na trh. Embargo je motivované najmä obavami verejnosti z konzumovania GMO a týka sa aj produktov, ktoré vedci označili za neškodné.
USA, odkiaľ mnohé takéto výrobky pochádzajú, napadli EÚ za postoj ku GMO na pôde WTO. Americký prezident George W. Bush dokonca minulý týždeň Európu obvinil, že zákazom GMO prispieva k hladomoru v Afrike.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed