Štrasburg 1. júla (TASR) - Potreba vízie pre Európu a riziko vyplývajúce z pocitu sebauspokojenia boli hlavnými témami prejavu premiéra SR Mikuláša Dzurindu, ktorý dnes predniesol v Štrasburgu na pôde Rady Európy pri príležitosti osláv 50. výročia vzniku frakcie ETT-ED.
Dzurinda v príhovore pripomenul rozdielny vývoj, ktorý po druhej svetovej vojne prešli krajiny západnej a východnej Európy. Kým v západnej Európe sa krátko po vojne "demokracia čoskoro začala vnímať ako samozrejmosť", na východe vládol komunizmus, ktorý utláčal milióny ľudí.
Ani pád komunizmu však neznamenal víťazstvo demokracie, keďže na jeho troskách sa objavil fenomén nacionalizmu, ktorý svoju pravú tvár ukázal v 90. rokoch na Balkáne.
Nacionalizmus sa však v "sofistikovanejšej" podobe objavil neskôr aj v západných krajinách, povedal Dzurinda a pripomenul "víťazné ťaženie" Jörga Haidera v Rakúsku a posledné prezidentské voľby vo Francúzsku, kde sa nacionalistický kandidát Le Pen dostal do druhého kola.
V súvislosti s ohrozeniami, ktoré predstavuje nacionalizmus, sa Dzurinda nepriamo dotkol aj maďarského takzvaného krajanského zákona. "Mali sme pozorne vnímať akékoľvek náznaky nacionalizmu v našich krajinách. Nezáleží na tom, či má formu rétoriky populistického politika na malom zhromaždení, alebo zle napísaného zákona, ktorý presadzuje cezhraničnú diskrimináciu", povedal Dzurinda.
História nás učí, že nič nie je zaručené, uviedol premiér a varoval, že Európa napriek skúsenostiam z dvoch svetových vojen a komunizmu upadla do pocitu sebauisťovania vo svete, ktorý prináša nové výzvy a hrozby.
"Musíme uznať, že sloboda nie je zadarmo, ani v krajinách, kde sú jej korene veľmi pevné a silné", povedal Dzurinda. Pripomenul povinnosť pomôcť aj iným krajinám, ktoré chcú mať rovnakú európsku perspektívu ako Slovensko.
V tejto súvislosti uviedol Rumunsko, Bulharsko a Turecko, ktoré urobili výrazný pokrok, čo uznala aj EÚ. Zároveň varoval, že Európa nebude nikdy naozaj zjednotená bez ďalších balkánskych krajín - Albánska, Bosny, Chorvátska, Macedónska a Srbska a Čiernej Hory.
"Nielen oni by trpeli, nielen oni by mohli byť uvrhnuté späť do zmätku, nenávisti a nacionalizmu. Trpeli by sme všetci, my všetci by sme za to platili.".
Rozširovanie EÚ však nie je len o početnej sile, povedal premiér. "Európa musí byť silnejšia schopnosťou rozoznať riziká, ktoré ohrozujú jej základné princípy." povedal Dzurinda.
Vyjadril presvedčenie, že Európsky projekt môže byť porazený len centralizmom, egoizmom a nacionalizmom. Odpoveď spočíva v presadzovaní subsidiarity, solidarity, kohézie a patriotizmu.
"Takto sa Európa môže skutočne stať globálnym hráčom. Toto je kľúč k pochopeniu vzťahov medzi Európou a Spojenými štátmi. Toto je podstata európskej budúcnosti," povedal Dzurinda.
Napriek dôležitosti rokovaní o direktívach, reguláciách a inštitucionálnej reforme Európska únia budúcnosti bude vecou kreativity, povedal slovenský premiér. Európu bude vždy definovať jej vízia.
Dzurinda sa dotkol aj rozdielov medzi ľudovcami a socialistami. Ako povedal, dokončenie európskej stavby je o pohybe vpred o reforme.
"V tomto sme iní ako socialisti, ktorí nielenže sa príliš sebauspokojili, aby čelili novým výzvam, ale ešte žiadajú viac mlieka, ako môže krava dať." Na záver prejavu sa Dzurinda vtipne stotožnil s výrokom bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, ktorý povedal: "Socializmus môže fungovať len na dvoch miestach - v nebi, kde nie je potrebný, a v pekle, kde ho majú," čím slovenský premiér zožal výbuch smiechu zúčastnených politikov.
Sála potleskom ocenila aj Dzurindove slová, keď vyzdvihol prínos bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla, ktorý bol na oslavách prítomný, na jeho prínose pre zjednotenie Nemecka a európske zjednocovanie. Ako uviedol, "jeho líderstvo nás všetkých inšpirovalo".
(osobitný spravodajca TASR Robert Kolesík) vk dem