Peter Varga (vpravo) pracoval v zahraničí minulý rok, toto leto sa chystá opäť. Prvýkrát mu sezónnu prácu sprostredkoval Národný úrad práce, druhýkrát si ju už u zamestnávateľa vybavil sám. Robil čašníka v Kolíne nad Rýnom. „Pracoval som niekedy aj 70 hodín týždenne a za hodinu som dostával 6,13 eura. Popri tom som si niečo zarobil aj na prepitnom,“ hovorí. Tvrdí, že za dva mesiace práce sa dá zarobiť čistého aj 70-tisíc slovenských korún, po odpočítaní výdavkov na stravu a ubytovanie. FOTO – ARCHÍV
V novinách aj na internete nájdete množstvo inzerátov ľudí, ktorí sa pokúšajú nájsť si lukratívnu prácu v zahraničí. Priemerná mzda u nás sa totiž pohybuje okolo 11-tisíc korún, kým v zahraničí sa dá bežne zarobiť aj 30-tisíc korún mesačne i viac.
Študenti či absolventi to skúšajú rôzne: „Dve dievčatá vo veku 19 rokov hľadajú prácu v zahraničí – upratovanie v domácnosti od 15. 6. – 15. 7. Sme absolventky hotelovej akadémie, ovládame taliansky, nemecký a anglický jazyk.“
„Hľadám prácu cez leto v Nemecku, alebo v inej nemecky hovoriacej krajine pre seba a svoju priateľku. Na druhu práce nezáleží.“
„P O Z O R !!! Mám vyštudovanú hotelovú akadémiu a chcel by som pracovať v zahraničí – je mi jedno kde, ale najradšej by som robil na lodi. Ovládam angličtinu aj nemčinu. Práca mi nerobí žiadny problém, ani dlhá a náročná. Robil som už hlavného čašníka v jednom hoteli, ale aj top manažéra strediska. Kto mi pomôže!!!“
Sprostredkovateľka, ktorá už 12 rokov hľadá a ponúka Slovákom prácu vo svete hovorí, že kým pre domácich je mesačný zárobok 30-tisíc bežná mzda, pre Slovákov to je často sen.
Napríklad zdravotná sestra v Taliansku má nástupný plat v prepočte okolo 49 000 slovenských korún, vo Švajčiarsku aj 100- až 150-tisíc hrubého. Týchto lukratívnych miest je však málo. Švajčiarsko ich pre nás ponúka len asi päťdesiat až sto.
Dopyt po práci v zahraničí je stále vyšší ako ponuka. Práca sa vzhľadom na stále prísnejšie pravidlá a zákony vybavuje čoraz ťažšie.
Napriek tomu sa vlani za hranicami oficiálne podarilo zamestnať takmer stotisíc Slovákom. Najviac ich bolo v Čechách – 56 558. Národný úrad práce sprostredkoval ďalších 13 946 pracovných miest, prevažne v Nemecku. Právnické a fyzické osoby, ktoré majú povolenie od Národného úradu práce na sprostredkovanie práce v zahraničí, v tom istom roku ponúkli Slovákom 11 769 zamestnaní.
Odpovede
Kto si najčastejšie hľadá prácu za hranicami?
* mladí ľudia, ktorí dobre ovládajú jeden alebo viac cudzích jazykov, tí majú aj najväčšiu šancu nájsť si tam i trvalé zamestnanie.
Najčastejšie zamestnania
* sezónne práce a au-pair
Kto má menšie šance uspieť?
* starší ľudia, ktorí neovládajú jazyk, uplatňujú sa skôr pri sezónnych a pomocných prácach
Agentúry
Agentúr, ktoré sa u nás zaoberajú sprostredkovaním práce do zahraničia, je ich 307, nie všetky sú však aktívne. Hoci niektoré majú pri svojich údajoch uvedené, že sprostredkovávajú prácu do takmer celého sveta, väčšinou sa špecializujú na jednu – dve krajiny. Keď už si totiž povolenie z Národného úradu práce vybavia, napíšu doň pre istotu viac krajín, aby ich nemuseli dodatočne do zoznamu dopisovať, hoci do nich prácu práve nesprostredkovávajú.na čo si dávať pozor
Z času na čas sa v médiách mihnú správy o ľuďoch, ktorí sa nechali nalákať na vidinu rýchleho zbohatnutia a vycestovali za prácou do zahraničia. Tam však s prekvapením zistili, že ich nečaká žiaden zamestnávateľ a nikto o ich lukratívnom zamestnaní nič nevie.
Riziko, že sa vám niečo podobné stane, však môžete obmedziť už doma. Prinášame vám pár rád, na čo si dávať pozor.
Pokiaľ ste si našli prácu cez súkromného sprostredkovateľa, vždy si od neho vyžiadajte, aby sa preukázal povolením Generálneho riaditeľstva Národného úradu práce na sprostredkovanie zamestnania za úhradu.
Pýtajte sa podrobne
na charakter práce v zahraničí, výšku mzdy, na podmienky získania pracovného povolenia podmienky na pobyt v príslušnej krajine, práva a povinnosti súvisiace so zamestnaním v zahraničí. Zmluva
To, na čom sa dohodnete, potvrďte i písomne.
Províziu za sprostredkovanie práce si vždy dohodnite vopred a písomne.
V zmluve musí byť uvedené:
názov a adresa budúceho zamestnávateľa, a kontakt na neho doba zamestnania druh práce, mzda, pracovné podmienky rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa zamestnania a klienta za nedodržanie dohody spôsob a podmienky zabezpečenia zdravotného, dôchodkového a úrazového poistenia výška úhrady za sprostredkovanie zamestnania. Nezabudnite
Ak vám nebude udelené pracovné povolenie, máte nárok na vrátenie zaplatenej úhrady.
Dobrá rada
Pár dní predtým, ako budete do zahraničia odchádzať, sa telefonicky spojte so svojím zamestnávateľom a potvrďte si, že všetko platí. Že o vás vie a že vaše miesto neobsadil niekým iným.
Čo ponúkajú úrady práce
Prácu v zahraničí si môžete vybaviť troma spôsobmi.
1. Zohnať si ju sami a potom si už len vybavíte potrebné povolenia, prípadne víza. Túto možnosť využívajú často najmä mladí ľudia.
2. Využiť sprostredkovanie práce cez agentúry alebo fyzické osoby, ktoré na to majú povolenie od Národného úradu práce.
3. Prácu v zahraničí, konkrétne v siedmich európskych krajinách, si môžete zohnať aj cez okresné úrady práce. Kam všade sa môžete s ich pomocou dostať?
ČESKÁ REPUBLIKA
Sezónne aj dlhodobé zamestnanie
V Česku si Slováci môžu zohnať sezónne aj dlhodobé zamestnanie. Ak si nenájdete prácu sami, ponuku voľných pracovných miest v Čechách nájdete na okresnom úrade práce v mieste trvalého bydliska.
Na prácu nepotrebujete žiadne povolenie, váš zamestnávateľ vás len na úradoch zaregistruje a vy dostanete registračnú kartu. Nepotrebujú ju len tí, ktorých zamestnanie alebo výkon práce nebude trvať dlhšie ako 7 po sebe nasledujúcich dní alebo spolu 30 pracovných dní za rok.
LUXEMBURSKO
Práca – stáž
Národný úrad práce ponúka stáže. Nejde o klasickú stáž pre absolventov vysokých škôl, za stáž sa v tomto prípade považuje práca, pretože sa v rámci nej učíte cudzí jazyk a zdokonaľujete sa vo svojom odbore. O 20 miest pre Slovákov sa môžete uchádzať, ak máte štátnu príslušnosť SR, trvalý pobyt v SR, od 18 do 30 rokov, ukončené odborné vzdelanie a prísľub pracovnej zmluvy od zamestnávateľa v Luxembursku. Ponúkajú odbornú manuálnu i duševnú prácu, a to počas 1 roka s možnosťou predĺženia na maximálne 18 mesiacov.
Víza: Do tejto krajiny nepotrebujete vstupné vízum. Ak budete v krajine dlhšie ako 3 mesiace, zamestnávateľ v Luxembursku požiada o pracovné vízum – stojí od 35 do 50 eur.
UKRAJINA
Dlhodobé aj sezónne zamestnanie
Úrady práce ponúkajú sezónne aj dlhodobé zamestnanie. Tento rok môže NÚP do Ukrajiny sprostredkovať 200 pracovných miest. Zamestnanie trvá spravidla 1 rok s možnosťou predĺženia až na 18 mesiacov, ak to umožňuje situácia na trhu práce. Pre Slovákov sú však zaujímavejšie najmä výhodné kontrakty medzi firmami.
Víza: Na vstup potrebujete vízum, ktoré stojí 22,5 dolára, lehota vybavovania je 5 pracovných dní
MAĎARSKO
Ročné aj sezónne zamestnanie
Aj tu ponúkajú úrady práce ročné alebo sezónne zamestnanie. Jednou z podmienok, ako získať jedno z 1600 pracovných miest pre Slovákov, je ovládanie maďarského jazyka. Pri zamestnaní trvajúcom rok môžete požiadať o jeho predĺženie na ďalší rok, a o rok zase na rok – donekonečna.
Víza: Aj do Maďarska potrebujete vízum, stojí 50 dolárov. Vybavuje sa 2 mesiace.
FÍNSKO
Stáž
Do tejto krajiny môžete vycestovať s cieľom stáže, a to ak ste študent, alebo máte ukončené odborné vzdelanie (do 2 rokov od jeho ukončenia). Zamestnávatelia zasielajú NÚP ponuky, o akých študentov majú záujem (najčastejšie ide o technické a ekologické odbory) a úrad ich posiela na školy, ktoré vyberajú vhodných kandidátov. V rámci stáže môžete pracovať, a to najmenej mesiac, najviac 18 mesiacov.
Víza: Vízum stojí 800 FIM.
ŠVAJČIARSKO
Práca – stáž
Národný úrad práce ponúka občanom od 18 do 35 rokov možnosť ročnej, až 1,5-ročnej stáže (práca s cieľom zdokonalenia sa v jazyku a odbore). Musia mať ukončené minimálne 2-ročné odborné vzdelanie a 2-ročnú prax v odbore, v ktorom chcú pracovať. Podmienkou je aj ovládanie francúzskeho, nemeckého alebo talianskeho jazyka.
Víza: Vízum sa dá vybaviť na počkanie, stojí 1 200 korún a 150 korún stojí jeho podanie.
NEMECKÁ SPOLKOVÁ REPUBLIKA
Na žiadosť nemeckej strany môže prácu sprostredkovať len Národný úrad práce, agentúry môžu sprostredkovať prácu len au-pair a umeleckým profesiám. Mnohé však načierno ponúkajú aj ostatné druhy práce.
Brigády a sezónne zamestnanie
Brigády sú pre vysokoškolákov, ktorí dobre ovládajú nemčinu. Pracovať môžu pracovať minimálne dva a maximálne tri mesiace. Najčastejšie ide o pomocné práce v hoteloch, reštauráciách, poľnohospodárstve či upratovacích firmách a v určitých oblastiach priemyslu. Počet voľných miest nie je fixne stanovený, závisí od nemeckých zamestnávateľov. Ak máte záujem o sezónne zamestnanie, stačí, ak máte viac ako 18 rokov a občianstvo a trvalý pobyt v SR. Postup pri hľadaní práce je pomerne jednoduchý – pokiaľ si ju nenájdete sami, na úrade práce vypíšete v nemeckom jazyku žiadosť o prácu a keď príde z Nemecka vhodná ponuka, úrad práce toto tlačivo zašle zamestnávateľovi. Ten rozhodne, či vás prijme alebo nie. Ak nie, ostávate naďalej v evidencii úradu.
Víza: Potrebujete vízum, ktoré stojí od 25 do 50 eur, vybavíte ho za deň.