
Predseda Smeru Robert Fico (vľavo) mal o budúcnosti Slovenska v únii mimoriadne krátky prejav. Po hlasovaní vládla v parlamente dobrá nálada. Sprava podpredseda a predseda parlamentu Béla Bugár a Pavol Hrušovský. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA - Parlament včera schválil prístupovú zmluvu s Európskou úniou. Proti hlasovali len komunisti.
Občania podporili vstup do únie v májovom referende. Po obavách politikov sa na ňom zúčastnila tesná nadpolovičná väčšina občanov a áno únii povedalo 92 percent z nich. Na zavŕšenie integrácie bol však nevyhnutný aj súhlas ústavnej väčšiny parlamentu.
Hlavný vyjednávač s úniou Ján Figeľ zopakoval, že sa završuje dlhodobé úsilie Slovenska. Ako predstaviteľ KDH zdôraznil, že jeho strana sa od počiatku usilovala „o silné postavenie Slovenska, o jeho európsku hviezdičku“.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos sa dotkol slovensko-maďarských vzťahov. Povedal, že národy strednej Európy žili už v minulosti v mnohonárodných štátnych útvaroch, ale toto spolužitie v 19. storočí narušil nacionalizmus. „Maďarská komunita na Slovensku sa hrdo hlási k multikulturalite a zmiereniu,“ podotkol.
Nezávislý poslanec Vojtech Tkáč tvrdí, že kľúčovým slovom nie sú peniaze a európske fondy, ale zodpovednosť. „Klobúk dolu,“ povedal o ľuďoch, ktorí sa podieľali na príprave prístupovej zmluvy.
Poslanec Miroslav Maxon z HZDS povedal, že občania chcú vedieť viac o dosahoch integrácie, čo bude s ich platmi, školstvom či zdravotníctvom, no „neinformovanosť“ pokračuje.
IGOR STUPŇAN
Čo obsahuje prístupová zmluva
Zmluva o pristúpení Slovenska v úvodných článkoch hovorí, že Slovensko sa stáva členom Európskej únie a účastníkom zmlúv, na ktorých je únia založená. Text obsahuje všetky podmienky, na ktorých sa Slovensko dohodlo s Európskou úniou pri vyjednávaniach.
Slovensko bude mať napríklad trvalú výnimku na zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty na plyn a elektrickú energiu, nižšiu sadzbu dane za teplo do roku 2008 a na stavebné práce a stavby do roku 2007. Do roku 2015 má postaviť čistiarne odpadových vôd podľa európskych smerníc. Cudzinci nebudú u nás môcť desať rokov po vstupe nakupovať poľnohospodársku a lesnú pôdu. Únia tiež uznala ako chránené obchodné názvy niektoré slovenské nápoje, napríklad Karpatské brandy alebo Demänovku. Bryndza sa môže vyrábať podľa tradičnej receptúry. Rum sa musí premenovať, lebo v skutočnosti nie je rumom.
Súhlasiť naopak Slovensko muselo so sedemročným prechodným obdobím na voľný pohyb pracovníkov.
Zmluva tiež obsahuje sumy, ktoré sa Slovensko zaviazalo platiť do rozpočtu únie, a tiež sumy, ktoré únia dá na podporu slovenského poľnohospodárstva a cez kohézny a štrukturálne fondy na rozvoj regiónov, zamestnanosti, vzdelania, dopravy, životného prostredia a ďalších oblastí.
Zmluvu o pristúpení slávnostne podpísali predstavitelia členských štátov Európskej únie a pristupujúcich krajín na summite v Aténach 16. apríla 2003. Parlamenty všetkých štátov ju postupne ratifikujú. Proces sa musí ukončiť do 1. mája 2004, keď sa Slovensko stane členom. (mar)