BRUSEL, ŠTRASBURG - Poznámka talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý po sérii kritických viet v Európskom parlamente (EP) ponúkol nemeckému socialistickému poslancovi úlohu nacistického kápa v novom talianskom filme, zatienila debatu o Európskej únii. Talianske predsedníctvo sa začína veľmi neslávne.
Poslanci Európskeho parlamentu na prejav talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý im predložil program šesťmesačného predsedníctva na čele únie, reagovali ironicky, ale bez výraznejších útokov. Samotné vystúpenie Berlusconiho bolo nad očakávania triezve a neobsahovalo nijaké výstrelky typické pre jeho prejavy v poslednom čase. Na začiatku schôdze ho skupina zelených poslancov privítala s transparentmi hlásajúcimi „rovnosť všetkých pred zákonom“. Bola to pripomienka nedávno prijatých talianskych zákonov zabezpečujúcich Berlusconimu imunitu proti stíhaniu za podvody a korupciu. Ľavicová časť spektra EP sa k nim potom rétoricky vracala, celkovo sa však debata sústredila na program talianskeho predsedníctva.
Berlusconi predovšetkým sľúbil veľmi intenzívne rokovania medzivládnej konferencie o budúcej ústave EÚ, ktoré sa začnú v októbri. Ďalším výrazným bodom talianskeho programu je ekonomické oživenie v EÚ veľkými súkromnými a verejnými investíciami do dopravných infraštruktúr, za výrazného prispenia Európskej investičnej banky. Berlusconi argumentoval nevyhnutnosťou vylepšiť dopravné zázemie jednotného trhu po rozšírení.
Poslanci však zhodne vyjadrili pochybnosti o ekonomických argumentoch jeho plánu. V zahraničnej politike chce taliansky premiér hlavne obnoviť, napraviť a posilniť vzťahy so Spojenými štátmi, pevne ukotviť bezpečnostnú a obrannú politiku do rámca NATO, pokročiť pri úsilí o mier na Blízkom východe, výrazne prehĺbiť vzťahy s Ruskom, usilovať sa o vznik zóny voľného obchodu v Stredomorí a utužiť dialóg s Tureckom.
Predsedu socialistického klubu v EP Enriqua Baróna Crespa potešilo, že nový šéf Európskej rady nezopakoval svoje nedávne návrhy na rýchle prijatie Ruska a Izraelu do únie. Pripomenul mu tiež, že ak si želá prispieť k mieru na Blízkom východe, musí udržiavať dialóg nielen s Izraelom, ale tiež s Palestínčanmi. Berlusconi nedávno rozvíril hladiny v EÚ, keď sa pri návšteve Izraela zišiel len s premiérom Arielom Šaronom, a nezavítal na druhú stranu k Palestínčanom. Je známy nekritickým preberaním americkej argumentácie vo väčšine citlivých politických záležitostí.
KAREL BARTÁK, čtk
Štrasburg