„Inflácia by mala klesnúť pod tri percentá, deficit bežného účtu pod päť percent a deficit verejných financií na tri percentá z hrubého domáceho produktu,“ avizuje minister financií. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
V predvstupovom ekonomickom programe, ako sa tento pravidelný materiál volá, sa píše, že rast hospodárstva sa má v roku 2006 zrýchliť 4,8 percenta. „Mal by sa dosahovať udržateľným spôsobom,“ povedal minister financií Ivan Mikloš. „Inflácia by mala klesnúť pod tri percentá, deficit bežného účtu pod päť percent a deficit verejných financií na tri percentá z hrubého domáceho produktu,“ dodal.
Takýto optimistický vývoj, samozrejme podľa neho, predpokladá, že vláde sa podaria reformy, ktoré si naplánovala: dôchodkového a sociálneho systému, zdravotníctva, školstva, verejnej správy a verejných financií. Dosiahnutie cieľov má aj ďalšie podmienky: vstup do Európskej únie, postupné zlepšovanie ekonomického prostredia v únii aj vo svete a stabilné ceny ropy. Mikloš zopakoval, že v roku 2006 by sme mali plniť maastrichtské kritériá, nevyhnutné na vstup do európskeho systému výmenných kurzov a neskoršie prijatie eura.
Viaceré ekonomické výsledky budú počas vládnutia tejto koalície vyzerať horšie. Hospodársky rast sa má napríklad tento rok spomaliť, na príčine však je ekonomický balíček. Z rovnakého dôvodu sa zrýchli dočasne inflácia a priemerné reálne mzdy budú klesať. V čase najbližších volieb, ak sa uskutočnia až po riadnom uplynutí vládneho obdobia, už majú priemerné platy predbiehať rast cien o tri percentá.
Výrazný pokles chce minister dosiahnuť vo výdavkoch verejnej správy v pomere k hrubému domácemu produktu. „Mal by sa znížiť zo 49 percent v roku 2002 na 41,2 percenta v roku 2006. Toto zníženie by sa malo dosiahnuť najmä poklesom konečnej spotreby vlády,“ vyhlásil. Vláde to uľahčí aj samotný ekonomický rast: kým vlani ekonomika vyprodukovala 1,07 bilióna korún, odteraz o tri roky to má byť už 1,5 bilióna.
Ekonomika po štyroch rokochv %
2002 2006
ekonomický rast 4,4 4,8
inflácia 3,3 3,0
nezamestnanosť* 18,5 16,7
rast priemernej reálnej mzdy 5,8 3,0
podiel deficitu bežného účtu na HDP 8,2 3,3
podiel deficitu rozpočtu na HDP 7,2 2,9
verejný dlh udržať pod 50 % HDP
* podľa metodiky Medzinárodnej organizácie práce
Zdroj: Predvstupový ekonomický program